Plynaři v Česku berou jako realitu, že zemní plyn je v klimatických cílech EU jen trpěným palivem. Jsou ale přesvědčeni, že je zároveň jedinou energetickou pojistkou, která může v tuzemsku zajistit odchod od uhlí.

„Neumíme skladovat elektřinu s dostatečnou kapacitou, a už vůbec ne sezonně. Dokud se tohle nevyřeší, a to patrně nebude v příštích 20 letech, tak tu plyn prostě bude,“ říká v rozhovoru pro HN Martin Slabý, předseda Rady Českého plynárenského svazu a šéf společnosti Pražská plynárenská Distribuce.

V evropském balíčku Fit for 55 považuje za největší problém přístup k centrálnímu zásobování teplem a tlak na to, aby bylo po roce 2035 založeno na obnovitelných zdrojích. „Pokud akceptujeme tuhle část balíčku, ohrozíme budoucnost centrálního vytápění v Česku,“ míní.

HN: Jak vidíte budoucnost zemního plynu v EU? Je to ještě palivo budoucnosti?

Dá se říci, že Evropskou komisí nedávno představený klimatický balíček Fit for 55 není velkým fanouškem zemního plynu. Ani se mu příliš nevěnuje a prostě ho řadí mezi fosilní paliva. V jeho prospěch ale mluví realita – uhlí v Česku i Německu skončí kvůli rostoucí ceně emisních povolenek spíše ještě rychleji, než se myslelo. Příští rok Němci odstaví svoje jaderné elektrárny. No a v tomhle kontextu je zemní plyn jedinou pojistkou. Neumíme skladovat elektřinu s dostatečnou kapacitou, a už vůbec ne sezonně. Dokud se tohle nevyřeší, a to patrně nebude v příštích 20 letech, tak tu plyn prostě bude.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se