Je to už skoro 20 let, co obyvatele Česka překvapilo, když před volbami zvedli telefon a ze sluchátka se ozvala nahraná zdravice tehdejšího předsedy ODS Václava Klause. Teď jeho následovníci v koalici Spolu, kterou vedle ODS tvoří ještě KDU-ČSL a TOP 09, šli ještě dál. V Olomouckém kraji, kde je lídrem předseda lidovců Marian Jurečka, začali obcházet domácnosti a zvonit u lidí doma.

„Je to náš lidovecký prvek kampaně, který jsem si vyzkoušel už loni s Ondrou Závodským v senátním obvodu Kladno. V Olomouckém kraji chceme takto obejít asi 200 volebních okrsků, kde si myslíme, že máme poměrně slušný potenciál,“ plánuje Jurečka. Toho, že by lidé na politickou návštěvu u dveří byli nevrlí, se neobává. „Když jsme si to loni vyzkoušeli, asi 90 procent reakcí bylo kladných,“ říká s tím, že se u něho inspirovali i předsedové dalších stran v koalici, a tak Petr Fiala z ODS obchází domácnosti v Jihomoravském kraji a Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 v Praze.

Netradičním prvkem kampaně se snaží Spolu zvrátit vývoj předvolebních preferencí, v nichž vede vládní hnutí ANO. A to – jak ukázala dvojice volebních modelů zveřejněných v neděli – dost přesvědčivě. Podle modelu Data Collect pro ČT hnutí ANO vede před druhými Spolu o tři procentní body a před třetími Piráty se STAN o čtyři, podle modelu STEM pro CNN Prima News dokonce o více než 12 procentních bodů před Spolu a 14 před Piráty se STAN. A aktivizovat voliče se tak musí snažit i oni.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se