Po přestavbě bývalého areálu nákladového nádraží na Smíchově zhruba za 20 miliard korun spouští developer Luděk Sekyra další velký realitní projekt. Na Rohanském ostrově v pražském Karlíně vybuduje novou čtvrť s názvem Rohan City. Ta má podle současných propočtů vyjít na 18 miliard. Generální ředitel Sekyra Group Leoš Anderle v rozhovoru pro HN ale připouští, že se toto číslo může ještě měnit – výstavba potrvá až do roku 2035.
Na území o rozloze 20 hektarů kousek od stanice metra Invalidovna, řeky Vltavy a ostrova Štvanice vyrostou v první etapě dva bytové domy, které nabídnou 220 bytů. Spolu s nimi vznikne 30 tisíc metrů čtverečních administrativních ploch ve dvou kancelářských budovách. Ty navrhovali architekti Eva Jiřičná a Jakub Cígler. Celkově Rohan City počítá s asi 3200 byty, osmi administrativními budovami a základní školou. Vyrůst mají v pěti fázích. Část bytů v dalších etapách by měla být určena k nájemnímu bydlení.
Sekyra chtěl výstavbu na Rohanu původně začít už před více než 10 lety. Výběrové řízení na rozvoj lokality vyhrálo konsorcium vlastněné Sekyra Group dokonce už v roce 2008. „Mysleli jsme, že v této době budeme s výstavbou finišovat, nikoliv začínat,“ prohlásil Anderle. Zrychlení procesů si slibuje od nového stavebního zákona. Ani s ním však nepředpokládá, že by Praha byla schopná stavět dostatek bytů k nasycení velké poptávky. I proto sází na rozvoj zmíněných nájemních bytů.
HN: Je projekt Rohan City mementem doby, kdy se v Praze staví pomalu a obtížně?
Bohužel to tak je. Změny územního plánu, které dříve trvaly tři roky, trvaly po roce 2010 i 10 let. U domů, jež nyní začínáme stavět, sice změna územního plánu nebyla nutná, ale zase tu byl majetkový spor, který bylo nutné vyřešit. Územní žádost jsme podávali v roce 2013 a územní povolení získali v roce 2019 a stavební loni. Doba přípravy je bohužel neadekvátní.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist