Vztahy mezi Českem a Německem jsou dlouhodobě bez vážnějších problémů. Zásadněji jimi neotřáslo ani vzájemné zavírání hranic během pandemie, které se samozřejmě promítlo do životů v příhraničních regionech, ale na politické úrovni se jej podařilo zdárně překonat. Můžeme tedy stále mluvit o nejlepším období společného soužití.

Pod povrchem efektivní spolupráce však dochází k jistému vyprazdňování. Se sousedy sice nemáme problém, ale také si často nemáme mnoho co říct, a to zejména na úrovni politických reprezentací. Němci jsou vytížení řešením evropských či globálních otázek a na Česko jim pak nezbývá pozornost ani kapacity. Češi sice vnímají Německo jako jednoho z nejdůležitějších partnerů, ale jsou spíše pasivní a nečitelní. To platí zejména v evropské politice, které rozumí jen málokdo, a to nejen v Berlíně. Společná témata až příliš často chybí.   

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se