Lidé platí v Česku za internet v mobilu zbytečně moc, a proto je potřeba začít velkoobchodní trh s daty, který ovládají tři velcí mobilní operátoři, regulovat. Tak lze shrnout závěr analýzy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), kterou zveřejnil v pátek. „Identifikovali jsme řadu selhání. To klíčové je, že velkoobchodní cena dat se dlouhodobě drží nad maloobchodní. V roce 2020 byla dokonce dvojnásobná,“ upozornila předsedkyně ČTÚ Hana Továrková.

Konkrétně dosáhla průměrná maloobchodní cena jednoho megabajtu dat úrovně přibližně 0,05 koruny bez DPH, zatímco průměrná velkoobchodní cena byla 0,09 koruny. To podle ČTÚ vede k tomu, že menší nezávislí hráči, kterými jsou virtuální operátoři, nemohou pak svým klientům nabídnout konkurenceschopné ceny se ziskem. „Svým zákazníkům nemohou nabídnout prakticky žádný z maloobchodních tarifů zahrnujících objem dat nad dva gigabajty nabízený síťovými operátory,“ napsal úřad ve zprávě. Operátory jsou O2, T-Mobile a Vodafone.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.