Vlivní ruští úředníci a kremelští politici ovládají v Česku nemovitosti za stovky milionů korun. Ruské zákony jim přitom vlastnictví bytů a domů v zahraničí zakazují. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dokonce v květnu loňského roku prohlásil, že zejména v zemích, jako jsou Česko a Spojené státy, které jsou na ruském seznamu nepřátelských zemí, žádní vysoce postavení státní úředníci majetky nemají. Skutečnost je ale zcela jiná. Poukazuje na to například tým vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného nebo nezávislý ruský aktivista Michail Maglov. 

Právě ten loni v České republice o takových nemovitostech natáčel sérii videí. Poukázal při tom na to, že původ rozsáhlých investic ruských úředníků nebo politiků do českých nemovitostí není vůbec jasný. Jde totiž o lidi, kteří celý život pracovali za tabulkové platy ve službách ruského státu a jejich majetková přiznání žádné milionové majetky nezmiňují.

Většina z odhalených „českých“ boháčů mezi ruskými úředníky má ostatně nemovitosti v Praze či Karlových Varech psané na příbuzné – většinou tchyně nebo dospělé děti. Maglov a jeho spolupracovníci v této souvislosti poukazují na to, že ani ti si ovšem na nemovitosti vydělat nemohli. 

Informace pro svou práci sbírali autoři během loňského roku. Míří přitom podobně jako Navalnyj nejen na ruské publikum, ale také občany EU. Varují, že pokud západní země nebudou kontrolovat příliv peněz ruských korupčníků, přijde spolu s nimi i korupce jako taková.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.