Slovo vyvlastnění mají berlínští aktivisté ze skupiny Deutsche Wohnen & Co. Enteignen přímo v názvu. Tvrdí, že bytová krize v německém hlavním městě je natolik velká, že ji vyřeší, jen když velké realitní společnosti přijdou o byty, které nyní vlastní a pronajímají. Aktivistům naslouchá už více než milion lidí. V referendu konaném v Berlíně souběžně s volbami do Spolkového sněmu a místními volbami hlasovalo pro vyvlastnění firem, které drží více než tři tisíce bytů, 56 procent voličů. Referendum ale není právně závazné. Znamená jen to, že se politici budou muset návrhem zabývat. K nápadu, který podle navrhovatelů vyřeší bytovou krizi ve městě, jsou přitom skeptické i některé levicové strany.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se