Před šesti lety podepsala česká firma PBS Energo smlouvu na vyprojektování a stavbu elektrárny na biomasu ve Wrexhamu v severním Walesu. Z její historicky největší zakázky za více než 400 milionů korun, kterou financovali globální investoři do zelené energetiky, se ale brzy stal bolehlav. Kvůli výskytu karcinogenního azbestu na místě stavby, jehož odstranění se ukázalo tak nákladné, že nedávalo ekonomický smysl, se bioelektrárna nakonec nedostavěla.

Místo očekávaného čistého zisku 3,7 milionu liber (něco přes 100 milionů korun), který měl projekt PBS Energo přinést, tak musela firma vynaložit milionové částky na soudní spor s generálním kontraktorem stavby – společností Bester Generacion UK. Ta podnik z Velké Bíteše žalovala o náhradu škody kvůli zpoždění projektu.

PBS Energo zase protistranu žalovala kvůli tomu, že nedostala zaplaceno. Do několik let trvajícího sporu, který se přenesl i do Česka, vstoupil v polovině září Nejvyšší soud. Ani po tak dlouhé době ale případ stále nemá vítěze.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.