Premiér Andrej Babiš (ANO) přiznal, že v minulosti koupil 16 nemovitostí ve Francii téměř za 400 milionů korun, jež poslal přes své offshorové firmy. Tedy takové, které jsou založené a registrované v takzvaném daňovém ráji. Se zjištěním přišel web Investigace.cz, jenž získal k Babišovým transakcím listiny v rámci nového globálního projektu Pandora Papers, za nímž stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. 

1. Měl Andrej Babiš v roce 2009 dost peněz na to, aby si koupil nemovitosti ve Francii za 381 milionů korun?

Premiér tvrdí, že dost peněz měl, protože audit jeho příjmů již dříve ukázal, že si jen v letech 1996 až 2015 vydělal 2,4 miliardy korun. Audit si Babiš objednal v roce 2017 poté, co vypukla aféra s jeho nákupem tzv. korunových dluhopisů Agrofertu celkem za 1,5 miliardy korun. Kontrolu jeho příjmů udělaly společnosti PWC a EY.

Pokud z dokumentů vybereme sumu Babišových zdaněných příjmů jen mezi lety 1996 a 2009, z Agrofertu měl dostat zaplaceno pouze 60 milionů korun. Dalších 161,3 milionu korun k tomu získal díky prodeji akcií ve slovenské společnosti AFEED, a.s., a to na základě smlouvy z července roku 2009. Příjem nepodléhal zdanění. Celkem měl tedy oficiálně, podle svých dříve zveřejněných dokumentů, do roku 2009 k dispozici 221,14 milionu korun. Na nákup nemovitostí ve Francii by mu tak chybělo v daném roce zhruba 160 milionů korun. V roce 2010 nicméně prodal další akcie, a to ve společnosti Profrost, za 527,5 milionu korun čistého. Kdyby si tedy vzal  na předchozí transakci zčásti půjčku, mohl ji tak v dalších letech doplatit. Za celý rok 2009 si poté podle auditu vydělal 378 miliónů korun po zdanění, není jasné, kdy měl ale potřebnou sumu na účtě. Sám premiér později upřesnil pro server irozhlas.cz, že mu „žádné peníze k vypořádání transakce, která proběhla v září 2009, nechyběly“. „Na nákup v hodnotě 15 milionů euro jsem měl v té době na účtech k dispozici 19,5 milionu euro, které jsem v České republice řádně zdanil,“ řekl.  „Jednalo se o mé vybrané příjmy, takže je potřeba vzít v úvahu, že jsem měl k dispozici i jiné zdaněné finance, které v auditu zohledněny nejsou,“ dodal Babiš.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.