Cena úroku, kterou klient zaplatí za hypotéku, se odvíjí zejména od výnosu dlouhodobých státních dluhopisů. Učebnicová poučka, kterou banky rády vysvětlují, proč nesnižují úrokové sazby z úvěrů na bydlení ve chvíli, kdy centrální banka snižuje svoji základní úrokovou sazbu, tzv. repo sazbu.
Teď, několik dní po razantním navýšení repo sazby, banky hlasitě ohlašují okamžité zdražení hypoték. Jako první avizovala dražší hypotéky Česká spořitelna a ČSOB. Lze předpokládat, že nezůstanou osamoceny. Byť nic takového dělat nemusí. Ale mohou a zkouší to.
Jestliže hypotéky, které teoreticky nemají se sazbou centrální banky nic společného, zdražily skoro okamžitě, úročení vkladů, které se má odvíjet od úročení ČNB, zůstává nejen hluboko pod inflací, ale i pod základní úrokovou repo sazbou v ekonomice, kterou nově centrální banka stanovila na 1,5 procenta. Platí to jak pro velké banky, které už přistoupily ke zdražení hypoték, tak i pro ty menší, které sice nabízí lepší úročení, ale stále menší, než kolik lidem z vkladů užírá inflace. Navíc historie potvrzuje, že banky sice dokážou velmi pružně zareagovat na zvýšení úroků zdražením úvěrů klientům, že by ovšem pospíchaly s vyšším úročením vkladů, to se rozhodně říci nedá.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist