Od 1. ledna 2026 může Bulharsko začít používat euro. Země plní maastrichtská kritéria, a stane se tak 21. členem Evropské měnové unie. Co to znamená pro tamní ekonomiku?

Ještě na konci září 2022 byla hlavní sazba v Bulharsku na nule. Během čtrnácti měsíců se však dostala až na 3,80 procenta, kde setrvala více než půl roku, a loni v červenci poprvé klesla a dál šla postupně dolů až na dnešních 1,91 procenta. Centrální banka v tomto ohledu možná neřekla poslední slovo.

Od loňského listopadu česká měna vůči té bulharské posiluje a ze 13,00 koruny za jeden lev se nyní dostává k hodnotě 12,60. Zpomalení tempa růstu HDP na 3,1 procenta je dalším důvodem, proč bulharská centrální banka jde se sazbou dolů. Od nižších sazeb si slibuje nutnou podporu ekonomiky.

Problém číhá v inflaci. Zkušenost říká, že většina zemí, které nejsou dostatečně silné, čeká s přijetím eura nárůst cenové hladiny. Květnové ceny v Bulharsku meziročně vzrostly o 3,7 procenta a je pravděpodobné, že snižování sazeb a přijetí eura budou znamenat zdražování. Sazby v eurozóně jsou na úrovni 2,15 procenta a meziroční inflace na úrovni 1,9 procenta, zatímco Bulharsko by potřebovalo vyšší sazby, aby zkrotilo ceny. V lednu tedy budou mít Bulhaři evropské sazby někde kolem dvou procent, ale svou inflaci dotýkající se čtyř procent. Spotřebitelé tedy budou mít v peněženkách eura, ovšem za cenu zdražování.

Jedna z nejzaostalejších zemí EU tak zavede jednotnou evropskou měnu, na kterou není připravena. Je to ryze politické rozhodnutí, z ekonomického pohledu nedávající smysl.

Bulharsku hraje do karet především velmi nízké zadlužení (poměr veřejného dluhu vůči HDP). Zatímco průměr EU je více než 80 procent, v rámci EMU je to dokonce více než 90 procent a v Česku kolem 45 procent, Bulharsko má pouze něco málo přes 25 procent.

Pro Česko by bylo euro nyní přítěží, ale na přijetí jsme dobře připraveni. Pro Bulharsko to bude splněný sen, který není ekonomicky podložen, ale zavedením eura se dostane na mapu Evropy a z otloukánka se stane plnohodnotný člen EMU s nízkým zadlužením a slušným tempem růstu HDP.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist