Proexportní, otevřená ekonomika se skvěle šlapajícím průmyslem a vysokou mírou zaměstnanosti. Tento obrázek České republiky se v posledních měsících kapku zahaluje – zatím do mlhy. Temná mračna ale vyloučená nejsou. A jestliže donedávna byl hlavní překážkou rozkvětu nedostatek pracovních sil, nyní průmysl, především ten automobilový, jednoznačně drtí nedostatek čipů. Propad automobilové výroby o šestnáct procent v meziročním vyjádření, stejně jako přeplněná parkoviště v blízkosti automobilek jsou výmluvným důkazem toho, co se stane, když přestane fungovat mezinárodní obchod. 

Na velmi pravděpodobné zhoršení v dalších měsících upozornil nedávno zveřejněný index nákupních manažerů: obchodní důvěra klesla na desetiměsíční minimum, dodavatelské lhůty se prodlužují a sehnat některé materiály je takřka nemožné.

Za „normálních“ okolností by i přes celkový pokles v průmyslu mohl potěšit růst nových zakázek. Jak ale upozorňují statistici, nejde o to, že by české firmy byly „na roztrhání“, ale o inflaci, která nafukuje ceny.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.