K největší reformě daní za posledních zhruba 100 let se připojily všechny státy Evropské unie, tedy i váhající Maďarsko či Irsko. I tyto státy se nakonec rozhodly zavést do praxe zásadní proměnu v danění firem. Česku by to mělo do rozpočtu přinést jednotky miliard korun ročně.

Cílem změn, o kterých se vyjednávalo v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), je především skoncovat s byznysem daňových rájů, kde firmy neplatí prakticky žádné daně. A také více zdanit největší nadnárodní firmy, především digitální giganty, jako jsou Google či Facebook. Ty dnes v řadě států platí jen zcela minimální daně, byť v nich mají vysoké příjmy. Česko původně váhalo, jestli má změny podpořit. Nakonec s nimi ale souhlasilo.

„Tato historická dohoda znamená, že velké nadnárodní firmy budou všude platit takové daně, jaké by měly,“ prohlásil šéf OECD Mathias Cormann. Dohodu o změnách podpořilo 136 ze 140 států, které se jednání účastnily. 

První podobu dohody státy uzavřely v červenci. Tehdy se k ní odmítla přidat necelá desítka z nich. Z těch z EU to byly Irsko, Estonsko a Maďarsko. Nakonec ale své stanovisko změnily. Reformy podpořilo také Švýcarsko či například Bahamy, tedy země často označované za daňové ráje. V rámci OECD – a také skupiny G20 – teď budou státy dál jednat o podrobnostech dohody. Její základní koncept už je ale domluvený.

Reforma má dva pilíře. Ten první spočívá v tom, že zhruba 100 největších firem na světě by mělo už od roku 2023 platit značnou část svých daní nikoliv podle toho, kde mají sídlo, ale v každé zemi zvlášť podle toho, jak vysoké v ní mají příjmy.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.