Ceny bytů podle poradenské společnosti Deloitte jen ve druhém čtvrtletí letošního roku v krajských městech a v Praze stouply bezmála o pětinu. Tempo růstu bylo nejvyšší od roku 2015. Nabídka nových bytů nestačí poptávce. Rychlá výstavba a velká nabídka levných bytů jsou zatím přes veškeré sliby politiků iluzí. „Způsob, jak rychle nastartovat nabídku na trhu s byty či pronájmy, bych hledal ve změně legislativy, daňových pobídkách a podobně. Výstavba ze strany státu nebo obcí je sporná a rozdávat pozemky soukromým subjektům nelze,“ říká v rozhovoru pro HN Jiří Pácal, majitel realitní společnosti Central Europe Holding a poradce Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

HN: Ceny nemovitostí rostou, Česko už ale několik podobných období v historii zažilo. Bytová horečka přišla například před vstupem do Evropské unie či v roce 2007, před finanční krizí. Čím se liší současná situace?

Současný růst cen určitě podporují nízké úrokové sazby na úvěrovém trhu a nejistota z budoucnosti. To je pro všechna ta období společné.

V minulosti byla hlavní příčinou růstu cen hlavně poptávka tažená silnými populačními ročníky. Při vstupu do unie tady navíc panovala z dnešního pohledu legrační nejistota, že nás vykoupí cizinci.

Nyní si však nemyslím, že jde o rostoucí poptávku, ale naopak. Není nabídka, kdo nemá vážný důvod k prodeji, nemovitost drží. Porovnáme-li počty transakcí s celkovými počty domů a bytů, vychází z toho, že rodinný dům se prodává v průměru po 50 letech a byt po 22 letech. To, co teď vidíme, je zamrzlý trh s přehřátými cenami. A k tomu se nových bytů staví méně, než je potřeba. Pokud vidíme novou výstavbu, jde převážně o rodinné domky.

HN: Existuje reálný způsob, jak rychle administrativně zabrzdit růst cen?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se