Ceny bytů podle poradenské společnosti Deloitte jen ve druhém čtvrtletí letošního roku v krajských městech a v Praze stouply bezmála o pětinu. Tempo růstu bylo nejvyšší od roku 2015. Nabídka nových bytů nestačí poptávce. Rychlá výstavba a velká nabídka levných bytů jsou zatím přes veškeré sliby politiků iluzí. „Způsob, jak rychle nastartovat nabídku na trhu s byty či pronájmy, bych hledal ve změně legislativy, daňových pobídkách a podobně. Výstavba ze strany státu nebo obcí je sporná a rozdávat pozemky soukromým subjektům nelze,“ říká v rozhovoru pro HN Jiří Pácal, majitel realitní společnosti Central Europe Holding a poradce Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

HN: Ceny nemovitostí rostou, Česko už ale několik podobných období v historii zažilo. Bytová horečka přišla například před vstupem do Evropské unie či v roce 2007, před finanční krizí. Čím se liší současná situace?

Současný růst cen určitě podporují nízké úrokové sazby na úvěrovém trhu a nejistota z budoucnosti. To je pro všechna ta období společné.

V minulosti byla hlavní příčinou růstu cen hlavně poptávka tažená silnými populačními ročníky. Při vstupu do unie tady navíc panovala z dnešního pohledu legrační nejistota, že nás vykoupí cizinci.

Nyní si však nemyslím, že jde o rostoucí poptávku, ale naopak. Není nabídka, kdo nemá vážný důvod k prodeji, nemovitost drží. Porovnáme-li počty transakcí s celkovými počty domů a bytů, vychází z toho, že rodinný dům se prodává v průměru po 50 letech a byt po 22 letech. To, co teď vidíme, je zamrzlý trh s přehřátými cenami. A k tomu se nových bytů staví méně, než je potřeba. Pokud vidíme novou výstavbu, jde převážně o rodinné domky.

HN: Existuje reálný způsob, jak rychle administrativně zabrzdit růst cen?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.