Teolog Martin Niemöller řekl kdysi o nástupu nacismu (volně parafrázuji): Dokud chodili pro „jiné lidi“, mlčel jsem. Když si přišli pro mě, nezbyl už nikdo, kdo by se mě zastal. Na celém přemetu ve volební situaci mě jako expertku na propagandu zaujala v podstatě jediná věc. Osud Pirátů. Nemám na mysli ani jejich chyby v komunikaci, ani strategickou chybu s kroužkováním, ale to, co se odehrálo na odvrácené straně Měsíce: dosud nejmasivnější nasazení moderních dezinformačních technologií v dějinách naší země.

Moc se o tom nemluví, proto bych chtěla trochu posvítit světlem do rohu, kde je největší tma. Bohužel z reakcí diváků na mé přednášky o propagandě a také na nový podcast Kanárci v síti, který děláme s expertem na algoritmy Josefem Holým, plyne, že lidé tragicky nechápou podstatu nové, nebezpečné zbraně informační války. Zbyl jim v paměti otisk klasické sovětské propagandy v minulém století a mají pocit, že nová propaganda na síti spočívá v šíření jakýchsi nepravd, kterým se zkušený politik snadno ubrání. Proboha! Tohle si musíme vysvětlit.

Na úvod podotýkám, že v tomto roce zařadilo NATO na základě pokročilých znalostí z Kanady do obranných domén i lidský mozek. Do této chvíle byly těmito doménami boje jen země, vzduch, kosmický prostor, moře a kyberprostor. Už nemluvíme o informační válce, ale o válce kognitivní. Nejde už dávno o problém dezinformací, které – jak se ukazuje – jsou jen méně účinným vehiklem v celé technologické bitvě o útok na podprahové rozhodování v lidském mozku. Politikové mi často říkají, že si snadno poradí s nějakou tou směšnou lží. Vždyť tomu přece nikdo soudný nevěří. Cítí se nad věcí. Imunní. Když to slyším, chce se mi tlouct hlavou do zdi. Už dávno totiž nejde o problém z oblasti novinařiny.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

0 0 17.10.2021 20:00
Jaký hoax? Ta zpráva se na pirátském fóru objevila jako jeden z podnětů k diskusi. Hoax je tak možná leda to, že to měla být oficiální politika pirátů. Nicméně, a to je přesně to, o čem mluvím, propaganda druhé strany v tomto případě zveličila, že piráti se chystají zvyšovat daně z nemovitostí, ale nevymyslela si to. A že se z toho pak Piráti stáhli a začali mluvit jen o komerčních nemovitostech, to taky mohlo být klidně vlivem toho backlashe, který za to dostali. Nicméně ten, kdo má nemovitosti se dozvěděl (pokud to nevěděl už předtím), že je nemá volit, protože je celkem slušná pravdědobnst, že mu budou chtít zvýšit daně. A to je podle mého názoru zcela správný závěr, k němuž to zveličení této zprávy ve skutečnosti přispělo jen málo.
Petr Vysloužil 14.10.2021 19:21
Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči. Tak pan(í) O O se tu durdí, šermuje Hanlonovou břitvou, přitom si ale ukázkově naběhne na vlastní vidle s poukazem na 1% zdanění nemovitostí, což je hoax jak vyšitý (viz zde https://bit.ly/3AHX68D ). Jinak to, že zrovna vám a vašemu okolí žádné řetězové maily s hoaxy nechodí, neznamená, že neexistují a nemají na lidi vliv. V tom odkazu výše jich najdete pěknou řádku. Co je ještě horší, dezinformátoři se ani nemusí zdržovat s tvorbou falešného volebního programu Pirátů, úplně stačí, když někteří novináři v honbě za kliky (a tedy příjmy z reklam) dají informacím spin. Krásnou ukázkou je "kauza nanuk". Ve zkratce: Piráti v rámci předvolební kampaně chystají nákup desítek tisíc nanuků a vybírají, který by to měl být. V ČR nejpopulárnější je sice Míša, ale někteří poukazují, že vychází nejdráž, dále ~10% lidí má alergii na laktózu, někdo je vegan atd. Na pirátském fóru o tom nechají volit straníky (vše on-line na Internetu, věc jednoho kliknutí) a volba padá na jahodový sorbet. Samo o sobě je to banální informace, která by normálně druhý den zapadla zapomenutá. Redaktorky serveru Seznam zprávy o tom ale napíšou článek a vetknou tomu totálně mimózní nadpis "Za voliči se zmrzlinou. Piráti vybírali ideově vhodný nanuk." Vzápětí se toho nadpisu chytnou další média a sociální sítě, celý týden je kolem toho tuml, příležitost vycítí i Babišův tým a udělá si z toho část předvolební kampaně pod názvem Lízejte, než to zakážou. Když pak člověk po čase nakoukne do sociální bubliny Demobloku (SPOLU + Pirstan), tedy mezi lidi, kteří by měli být vůči tomu imunní, čte unisono "ti Piráti jsou úplní blázni. Vidí/hledají ideologii i v pitomé zmrzlině místo toho, aby řešili skutečné problémy lidí! Takovým chceme předat vládu v zemi?!".
14.10.2021 14:49
Dekuji za vhled. Zaverecna cast je podle meho nazoru zavadejici - p. Drahos (prestoze jsem jej volil) podle meho soudu nebyl obeti vehiklu popisovanem v clanku, ale sve uplne neschopnosti zaujmout, deficitem osobnosti. Z kampane pana Schwarzenberga (ktereho jsem rovnez volil) jsem si zapamatoval komentar, ktery poukazal na to, ze namisto pripravy (analytiky) na mozna konfliktni temata rozhodujicich duelu prevladla euforie a nekriticka oslava kandidata jeho stabem. Nevylucuji, ze dezinfomracni kampan v obou pripadech hrala roli, z meho pohledu vsak nikoliv rozhodujici.
0 0 14.10.2021 13:48
Jo jasne, kdo nevěří ve spiknuti, je jeho součástí, to dá rozum. A to už jsem ani raději nepsal o tom, že ani já, ani nikdo z meho okolí žádný přesně cílený dezinformacni email nedostal...
Radim Svoboda 14.10.2021 11:23
Skoro bych si dovolil říci, že předchozí komentář pana / paní OO potvrzuje teze, které paní autorka Alexandra Alvarová ve svém článku uvádí. A co se týká Hanlonovy břitvy (Nehledejte zlý úmysl tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost), tak je samozřejme na Vašem úsudku, zda předvolební propagandu/agendu tlačenou AB a jeho vládní i mediální mašinerií zařadíte do kategorie hloupost, nebo zlý úmysl.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru