Babišova drahota a projedená budoucnost schodkovým státním financováním byly klíčovými ekonomickými tématy vítězné koalice Spolu. Teď po volbách by měly obě koalice, které budou sestavovat vládu, najít shodu v tom, jak napravit ekonomiku. Cesta k vyrovnaným státním financím lemovaná nízkoinflační a rostoucí ekonomikou bude ale vyžadovat politickou a ekonomickou erudici. Pokud možno bez ideologických klapek na očích.

Podle posledních mediálních výstupů bude obnova zdevastovaného rozpočtu obtížná. Nejen kvůli ideologickým animozitám v rámci koalic. Úplně stejnou roli hrají dezinformace, které sice mohou vyhrávat volby, do politické diskuse o budoucí ekonomické politice vlády však nepatří. Že mají v aktuální debatě nezastupitelné místo, ukázala nedávná debata ekonomického experta Jana Skopečka (ODS), který je jedním z možných adeptů na ministra financí, se stávající ministryní financí Alenou Schillerovou. Soudě podle obsahu diskuse by výměna na postu ministra velké obohacení intelektuální kapacity resortu nepřinesla.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Petr Mach 14.10.2021 11:30
Je potřeba udělat reformy státní správy a motivačně svázat její financování s výkonem ekonomiky. Líbí se mi 2 % HDP na armádu, doplnil bych 10 % na důchodce, nevím kolik % na hasiče, policisty, učitele, úředníky, zemědělzké dotace a tak dále. Lépe asi uvádět v ‰. Všichni pak budou mít zájem na růstu ekonomiky i důchodci a pokud se nebude dařit, holt dojde ke snížení důchodů i platů. Bude snazší dodržovat vyrovnaný rozpočet a nebude potřeba politické odvahy ke škrtům, takže se zvýší oddolnost politiky vůčí populistům.
0 0 14.10.2021 10:00
To je sice možná všechno pravda, ale není mi moc jasné, co tím chce autorka říct, tedy přesněji, co vlastně navrhuje? Stále dokola krmit ten naprosto přebujelý stát a zvyšovat daně? Ok, ale kvůli tomu voliči koalici Spolu jistě nevolili. A že všude jinde v EU je stát rovněž přebujelý a leckde ještě mnohem hůře není argument, aby se s tím něco nedělalo. Dostáváme se totiž pomalu do stavu, kdy je zákonů a vyhlášek na všechno půl Tatrovky, ale nevyzná se v nich nikdo, takže se v realitě téměř nevymáhají (leda, když je třeba něco na někoho vytáhnout), ale ten aparát s tím spojený nás stojí ročně miliardy.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru