Prudce rostoucí ceny elektřiny a plynu na burzách už někteří dodavatelé promítli do cen pro své zákazníky. Největší výrobce a zároveň dodavatel elektřiny, polostátní firma ČEZ, zatím zvedl ceníky jen pro nové klienty. Co ale chystá pro ty, kteří s ním už mají uzavřenou smlouvu? Pokud lidé nebo firmy nemají cenu na příští rok zafixovanou, na svých složenkách uvidí od ledna v případě elektřiny kolem plus třiceti procent, u plynu pak nárůst o polovinu až dvě třetiny stávající ceny. „Situace je hlavně u plynu opravdu dramatická,“ říká v rozhovoru pro HN generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

HN: Kdy se chystáte zdražit?  

I když teď na burze ceny překotně rostou, udržíme je jako vždy do konce roku. Pro naše zákazníky máme nakoupeny energie dopředu a ceníky pro ně tedy budeme držet. Změny oznámíme prvního listopadu s platností od prvního ledna. Souvisí to i s regulovanou složkou, kterou také teprve zveřejní Energetický regulační úřad. Samozřejmě ale i v dalším roce budou platit ceny, u nichž měli zákazníci nějakou fixaci.  

HN: Takových lidí asi není většina?

Ne, většina zákazníků z řad domácností má produkt na dobu neurčitou. Z pohledu dnešních cen mají velmi dobré ceny a do konce roku je budou mít. 

HN: Na jaký růst cen elektřiny se mají zákazníci ČEZ od ledna připravit? 

Odhadujeme, že na koncové faktuře, kterou dostávají domácnosti, se to může projevit zvýšením řádově o 30 procent oproti letošnímu roku. Velkoobchodní cena bohužel letos vzrostla v celé Evropě na rekordní úroveň. Důvodů je několik. Jednak je to zdražení plynu, s nímž je cena elektřiny propojená, dále zdražily emisní povolenky a do toho se zvedla ekonomika po covidu, takže stoupla poptávka po energiích. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.