Prudce rostoucí ceny elektřiny a plynu na burzách už někteří dodavatelé promítli do cen pro své zákazníky. Největší výrobce a zároveň dodavatel elektřiny, polostátní firma ČEZ, zatím zvedl ceníky jen pro nové klienty. Co ale chystá pro ty, kteří s ním už mají uzavřenou smlouvu? Pokud lidé nebo firmy nemají cenu na příští rok zafixovanou, na svých složenkách uvidí od ledna v případě elektřiny kolem plus třiceti procent, u plynu pak nárůst o polovinu až dvě třetiny stávající ceny. „Situace je hlavně u plynu opravdu dramatická,“ říká v rozhovoru pro HN generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

HN: Kdy se chystáte zdražit?  

I když teď na burze ceny překotně rostou, udržíme je jako vždy do konce roku. Pro naše zákazníky máme nakoupeny energie dopředu a ceníky pro ně tedy budeme držet. Změny oznámíme prvního listopadu s platností od prvního ledna. Souvisí to i s regulovanou složkou, kterou také teprve zveřejní Energetický regulační úřad. Samozřejmě ale i v dalším roce budou platit ceny, u nichž měli zákazníci nějakou fixaci.  

HN: Takových lidí asi není většina?

Ne, většina zákazníků z řad domácností má produkt na dobu neurčitou. Z pohledu dnešních cen mají velmi dobré ceny a do konce roku je budou mít. 

HN: Na jaký růst cen elektřiny se mají zákazníci ČEZ od ledna připravit? 

Odhadujeme, že na koncové faktuře, kterou dostávají domácnosti, se to může projevit zvýšením řádově o 30 procent oproti letošnímu roku. Velkoobchodní cena bohužel letos vzrostla v celé Evropě na rekordní úroveň. Důvodů je několik. Jednak je to zdražení plynu, s nímž je cena elektřiny propojená, dále zdražily emisní povolenky a do toho se zvedla ekonomika po covidu, takže stoupla poptávka po energiích. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se