Evropský parlament v úterý jedná o strategii, která může změnit způsob výroby potravin v Evropě a ovlivnit téměř všechny zemědělce na kontinentu. Strategie Farm to Fork, tedy Z pole na vidličku, je jedno z klíčových opatření v rámci Zelené dohody pro Evropu. Do roku 2050 má přispět k dosažení klimatické neutrality. „Smyslem je vytvořit nový systém, v němž by příroda, potravinové systémy a biologická rozmanitost byly ve větší rovnováze,“ uvedl Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise odpovědný za Zelenou dohodu.

Hlavními cíli strategie je snížit používání pesticidů o 50 procent a hnojiv o 20 procent, dále zvýšit rozlohu ekologicky obhospodařované půdy na 25 procent nebo omezit plýtvání potravinami. Některé z těchto cílů mají být naplněny již do roku 2030. Zatím není jasné, zda se to bude týkat každého státu zvlášť, nebo EU jako celku, ani to, proti jakému roku má množství používaných přísad klesnout.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.