Nesvítíte někde zbytečně? Slogan někdejších socialistických let, mezi jejichž výdobytky patřily i pravidelné odstávky elektřiny a díky tomu se mnoho lidí naučilo svítit petrolejkou, se teď, v dobách prudkého zdražování cen energií, vrací v plné síle. Po letech, kdy byli spotřebitelé ujišťováni, že je nákup ultraúsporných spotřebičů vysvobodí od placení vysokých účtů a že drahé, leč úsporné žárovky s dlouhou životností ani nemá cenu vypínat (nejen protože jim to škodí), přichází Jakub Steiner z univerzity v Curychu s doporučením zhasnout žárovku či ztlumit radiátor a Daniel Hůle navrhuje chudým snížit domácí teplotu z 25 stupňů na 20, méně větrat a kouřit venku. Nutno říci, že domácnosti, kterým doma zbyla neekologická kamna, zareagovaly nejrychleji a vesnice jsou opět plné smogu. Těm ostatním ke štěstí chybí už jen ta petrolejka. 

Nová energetická krize se v Česku uvedla celkem rychle, a to krachem několika dodavatelů elektřiny pro domácnosti i firmy. Dosluhující vláda navrhuje situaci řešit pomocí snížení daně z přidané hodnoty na listopad a prosinec. Česko je také jednou z pěti zemí, která požaduje zásah Evropské komise.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.