Velmi slavnostně bere každá země okamžik, kdy se ujímá předsednictví Evropské unie. Obvykle to doprovází koncertem nebo jiným uměleckým vystoupením. V hledišti sedí všechny domácí politické špičky, přijede také celá Evropská komise nebo šéf Evropské rady, tedy summitů lídrů členských zemí. České předsednictví EU v červenci příštího roku slavnostně zahájí romský klavírní virtuos Tomáš Kačo spolu s PKF – Prague Philharmonia, jak zjistily HN a server Aktuálně.cz z Registru smluv.

Každá země se snaží, aby na slavnostní zahajovací akci předsednictví prezentovala to nejlepší ze své kultury. Například Slováci, kteří EU předsedali ve druhé polovině roku 2016, uspořádali velký koncert v bratislavském Národním divadle. Během večera obvykle pronáší projev premiér či prezident dané země, dále promluví i předsedové Evropské komise, Evropské rady a Evropského parlamentu.

Česko bude unii předsedat podruhé. V roce 2009 předsednictví zahájilo v Národním divadle večerem z dílny Divadla bratří Formanů. Teď se počítá s tím, že během koncertu, který se uskuteční 8. července ve Dvořákově síni v pražském Rudolfinu, zahraje Kačo vlastní novou skladbu, kterou složí speciálně pro toto vystoupení. Půjde o dílo „na objednávku pořadatele“ a „o světovou premiéru“, stojí ve smlouvě.

Celý slavnostní večer zakončí Modlitba pro Martu, tedy píseň Marty Kubišové, která se stala symbolem jak během invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, tak v době listopadového svržení komunismu v roce 1989. Pražské filharmoniky bude dirigovat Jan Kučera. Celkem stát za koncert zaplatí 847 605 korun.

Klavírista Tomáš Kačo hraje improvizaci na lidovku Široký, hluboký

Tomáš Kačo trvale žije ve Spojených státech a v současnosti působí v americkém Los Angeles. Vystudoval prestižní bostonskou vysokou školu Berklee College of Music, hrál i ve slavné koncertní síni Carnegie Hall v New Yorku. Před třemi lety přirovnal server Aktuálně Kačův příběh k velkofilmu o tom, jak romský klavírista z činžáku v Novém Jičíně dobyl Ameriku.

„Na začátku příběhu je chudá romská rodina s 12 dětmi ve starém novojičínském domě,“ napsal server. „Následuje happy end. Hlavní hrdina vyprodá nejproslulejší koncertní síň na světě a natáčí v hollywoodských studiích.“

Kačo podle svých slov odmalička zkoušel brnkat na rozladěné rozbité piano, které měli doma. Otec ho žádal, aby mu na něj hrál jeho oblíbené písničky. Kačo sice vůbec neznal noty, ale nakonec se na klavír naučil hrát sám díky mimořádnému hudebnímu sluchu. „Vůbec nic jsme neměli a žili jsme ze dne na den. Tyhle skromné začátky mi daly spoustu pokory a tím mi vlastně pomohly,“ vzpomíná hudebník.

Češi začnou předsedat Radě Evropské unie 1. července 2022. Předsednictví převezmou od Francouzů, po šesti měsících ho předají Švédům. Úkolem předsednické země je snažit se domluvit takové kompromisy ohledně návrhů nových pravidel platných v celé unii, které by vyhovovaly všem členským státům. A následně se na definitivním znění dohodnout i s Evropským parlamentem.

Na předsednictví se každá země připravuje několik let. Pokud ho kvalitně zvládne, výrazně se tím posílí respekt, který u ostatních členských států požívá. Předsednictví slouží také ke zkvalitnění státní správy – úředníci si zlepší znalost jazyků a získají nové znalosti o fungování unie i kontakty v ostatních zemích.

Dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) předsednictví podle kritiků nebrala jako prioritu a nevyhradila na něj dostatek peněz. Kabinet ovšem následně rozpočet na předsednictví navýšil o 200 milionů zhruba na 1,4 miliardy korun.

Klavírista Tomáš Kačo hraje improvizaci na lidovku Široký, hluboký