Oblast bývalých černouhelných lomů u vsi Břasy u Plzně je nevídaným přírodním unikátem. Několik metrů silné sloje černého uhlí, které horníci na Karvinsku dobývají i kilometr pod zemí, tady vycházejí až na povrch a lidé na uhlí narážejí třeba i při okopávání brambor. Od konce šedesátých let se tu ale netěží a lomy v posledních letech v rámci rekultivace zaplnil popílek a škvára s těžkými kovy ze společnosti Plzeňská teplárenská. Více než dva tisíce obyvatel obce se proto bojí o blízké zdroje vody a stížnosti zaslali na několik úřadů i policii. V drtivé většině marně. Na stranu lidí se postavila jen Česká inspekce životního prostředí, která dokonce uložila firmě pokutu, když zjistila, že obsahy arzenu a vanadu ve směsi násobně překračují normy pro uložení odpadu.

Jenže Plzeňská teplárenská, kterou většinově vlastní město Plzeň a jejím menšinovým vlastníkem je i společnost energetického magnáta Daniela Křetínského, využila možnosti, kterou jí dává zákon, a popílek a škváru vydává za výrobky. A ty už i s vyššími obsahy škodlivin uložit do země lze. Navíc daleko levněji než jako odpady. Podle úřadů, které rozhodují o odvoláních vůči rozhodnutím inspektorů, je to v pořádku, česká legislativa takový výklad umožňuje. Nejednoznačnost předpisů, která dává šanci se přísným limitům vyhnout, ale kritizují mnozí vědci a ekologové, nutnost jejich úpravy připouští i ministerstvo životního prostředí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.