Dlouholetému šéfredaktorovi listu Novaja gazeta, hlavních ruských opozičních novin, 8. října několikrát zazvonil telefon. „Bylo tam nějaké norské číslo, tak jsem to típl, protože jsem si myslel, že to je nějaký telemarketing. Pak přiběhla moje asistentka, které se dovolali, a říkala, že za pět minut nás vyhlásí laureáty Nobelovy ceny míru,“ směje se při vzpomínce Dmitrij Muratov. Devětapadesátiletý ruský novinář v exkluzivním rozhovoru pro HN přiznává, že sám neví, co to pro něj a list, který vede, bude vlastně znamenat.

HN: Před pár lety jsme spolu mluvili o tom, že pokud jeden novinář dělá rozhovor s druhým, tak to znamená, že je nějaký problém a není to dobrá zpráva pro novinařinu. Udělení Nobelovy ceny míru vám a vaší filipínské kolegyni Marii Ressaové je dobrá, nebo špatná zpráva?

To je dobrá otázka, ale já na ni nemám odpověď. V naší redakci z ceny máme radost, naši čtenáři z toho mají radost. Co se týče mě, po pár dnech jsem pochopil, že to není uzavření nějaké životní etapy, ale začátek úplně nové. A vůbec si nejsem jistý, jestli jsem na to připravený. Už jsem dostal obrovské množství dopisů, proseb od lidí, kteří se zabývají velmi důležitými věcmi. Od nemocných dětí po nějaké bohulibé projekty. Já ani moc nechápu, jak využívat tuhle kouzelnou hůlku, aby přinášela co nejvíce užitku.  

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.