Poloprázdné obchody a zavřené benzinové pumpy jsou jen špičkou ledovce problémů současného Spojeného království. Každodenní život v ostrovní monarchii poskytuje cenné lekce o vzestupu a pádu britského impéria, které se ve výsledku dotýkají i české společnosti.

Přestěhovat se dnes do Spojeného království je jako přijít na večírek v době, když už zábava notně skomírá a po zemi se válí prázdné kelímky od piva. A to někdy doslova. V jihoanglickém Brightonu právě končí stávka popelářů. Po dvou týdnech, kdy ve městě nefungoval svoz odpadu, městská rada konečně schválila zvýšení platů této nejméně placené profesi. Místní jsou sice nešťastní z tlejících hromad odpadků, ale zároveň mají pro stávkující velké pochopení. Ekonomická situace se pro mnoho lidí stala neudržitelnou a chudoba ohrožuje stále větší počet domácností.

Podle zprávy londýnského Institutu pro výzkum veřejné politiky (Institute for Public Policy Research) bylo v roce 2020 zasaženo chudobou přes 17 procent obyvatel Spojeného království. Faktorů je několik: zatímco ceny nájmů a energií nekontrolovatelně rostou, platy pracujících se drží na podobné hladině a stejně jako systém sociálního zabezpečení nereagují na všeobecně stoupající životní náklady. Dostupná předškolní docházka a hlídání dětí je pro mnohé rodiny snem spíše než skutečností. Zatímco pro českou střední třídu rychle přestává být dostupné koupit si na hypotéku developerský domek na klíč, v Británii už se pro velkou část této sociální skupiny dávno stalo ekonomickou nutností sdílet nájemní byty pochybné kvality.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.