Poloprázdné obchody a zavřené benzinové pumpy jsou jen špičkou ledovce problémů současného Spojeného království. Každodenní život v ostrovní monarchii poskytuje cenné lekce o vzestupu a pádu britského impéria, které se ve výsledku dotýkají i české společnosti.

Přestěhovat se dnes do Spojeného království je jako přijít na večírek v době, když už zábava notně skomírá a po zemi se válí prázdné kelímky od piva. A to někdy doslova. V jihoanglickém Brightonu právě končí stávka popelářů. Po dvou týdnech, kdy ve městě nefungoval svoz odpadu, městská rada konečně schválila zvýšení platů této nejméně placené profesi. Místní jsou sice nešťastní z tlejících hromad odpadků, ale zároveň mají pro stávkující velké pochopení. Ekonomická situace se pro mnoho lidí stala neudržitelnou a chudoba ohrožuje stále větší počet domácností.

Podle zprávy londýnského Institutu pro výzkum veřejné politiky (Institute for Public Policy Research) bylo v roce 2020 zasaženo chudobou přes 17 procent obyvatel Spojeného království. Faktorů je několik: zatímco ceny nájmů a energií nekontrolovatelně rostou, platy pracujících se drží na podobné hladině a stejně jako systém sociálního zabezpečení nereagují na všeobecně stoupající životní náklady. Dostupná předškolní docházka a hlídání dětí je pro mnohé rodiny snem spíše než skutečností. Zatímco pro českou střední třídu rychle přestává být dostupné koupit si na hypotéku developerský domek na klíč, v Británii už se pro velkou část této sociální skupiny dávno stalo ekonomickou nutností sdílet nájemní byty pochybné kvality.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se