Když se podíváte na kurz akcií Microsoftu za posledních pět let, uvidíte růstovou křivku prakticky nepřerušovanou většími poklesy. Jedinou viditelnou výjimkou je loňské jaro, kdy se propadly burzy jako celek. Ztrátu ale akcie označované zkratkou MSFT rychle vymazaly a v pětiletém horizontu tak investorům zajistily zisk přes 450 procent. Plus dividendy, které jsou v absolutních částkách značné, ale vzhledem k hodnotě celé firmy nejsou zásadní.

Věčný rival Microsoftu Apple (respektive investoři, kteří na něj vsadili) zažívá divočejší jízdu. Vzepětí, která přicházejí vždy, když si burza „uvědomí“ sílu pozice firmy v smartphonech a službách, střídají propady či stagnace v dobách pochyb nebo slabších výsledků. V pětiletém horizontu Apple posílil mnohem víc než burza jako celek a jen něco méně než Microsoft, ovšem za letošek se může vykázat růstem „jen“ o 16 procent, čímž už za indexem S&P 500 zaostává. Naproti tomu akcie Microsoftu je o víc než 50 procent dražší než na začátku ledna. Pomohly k tomu i úspěšné výsledky oznámené minulý týden. Spolu s mírným zakolísáním Applu to znamená, že nejhodnotnější firmou světa je opět Microsoft a k překonání hranice 2,5 bilionu dolarů (56 bilionů korun) stačí, aby pondělní obchodování začalo ani ne půlprocentním růstem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.