Když se podíváte na kurz akcií Microsoftu za posledních pět let, uvidíte růstovou křivku prakticky nepřerušovanou většími poklesy. Jedinou viditelnou výjimkou je loňské jaro, kdy se propadly burzy jako celek. Ztrátu ale akcie označované zkratkou MSFT rychle vymazaly a v pětiletém horizontu tak investorům zajistily zisk přes 450 procent. Plus dividendy, které jsou v absolutních částkách značné, ale vzhledem k hodnotě celé firmy nejsou zásadní.

Věčný rival Microsoftu Apple (respektive investoři, kteří na něj vsadili) zažívá divočejší jízdu. Vzepětí, která přicházejí vždy, když si burza „uvědomí“ sílu pozice firmy v smartphonech a službách, střídají propady či stagnace v dobách pochyb nebo slabších výsledků. V pětiletém horizontu Apple posílil mnohem víc než burza jako celek a jen něco méně než Microsoft, ovšem za letošek se může vykázat růstem „jen“ o 16 procent, čímž už za indexem S&P 500 zaostává. Naproti tomu akcie Microsoftu je o víc než 50 procent dražší než na začátku ledna. Pomohly k tomu i úspěšné výsledky oznámené minulý týden. Spolu s mírným zakolísáním Applu to znamená, že nejhodnotnější firmou světa je opět Microsoft a k překonání hranice 2,5 bilionu dolarů (56 bilionů korun) stačí, aby pondělní obchodování začalo ani ne půlprocentním růstem.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se