Na zvýšený tlak ze strany státu se mohou chystat takzvaní dodavatelé poslední instance, kteří převzali klienty po konci Bohemia Energy. Ministerstvo průmyslu a obchodu se spojilo s Energetickým regulačním úřadem a bude po těchto firmách požadovat výrazné snížení záloh na příští dva měsíce. K tomuto kroku je přiměla situace na trhu s energiemi, kdy domácnosti musí přechodnému dodavateli platit násobně vyšší zálohy, než byly doposud zvyklé. S tím mají někteří lidé problém.

„S úřadem jsme se shodli na tom, že navrhujeme snížení zálohových plateb u těchto dodavatelů za listopad o 50 procent z vyměřené zálohy a za prosinec o 40 procent,“ představil záměr ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO).

Řešení však nebude tak jednoduché. Podle ministra se nabízí dvě možnosti řešení, obě však mají svá úskalí. „Buď půjdeme cestou memoranda se všemi dodavateli a pak je šance, že bychom se mohli domluvit,“ řekl Havlíček s tím, že jde o takzvanou nelegislativní verzi. Ta ovšem obnáší dobrovolné přistoupení firem k tomu, že se na další dva měsíce dobrovolně připraví téměř o polovinu peněz vybraných na zálohách. O nic by však nepřišly, řeč je jen o zálohách, na konečném vyúčtování by se nic neměnilo.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se