Ruské vládní straně Jednotné Rusko padají preference, čínská vláda vyzývá obyvatele země, aby se zásobovali – to vše jsou důsledky rostoucích cen potravin, které pociťují v různé míře lidé po celém světě. Polský ministr zemědělství Henryk Kowalczyk situaci už označil za počínající „krizi cen potravin“.

Důvodů, které je ženou nahoru, je několik. Prvním je špatné počasí, kdy například Severní a Jižní Ameriku zachvátilo sucho, zatímco Čína se potýká se silnými dešti a povodněmi. Druhý problém dodavatelských řetězců přišel současně s vyšší spotřebitelskou poptávkou v důsledku uvolňování koronavirových opatření. Další příčiny jsou specifické pro jednotlivé typy surovin. Například za pětiprocentním nárůstem cen pšenice je slabá sklizeň ve vývozních zemích včetně Kanady, Ruska a Spojených států. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.