Když někdo není schopen odevzdávat plný pracovní výkon, má jistě nárok na nějakou dobu hájení. Například když chytíte covid a musíte zůstat doma, nikdo vás z práce nevyhazuje. Je jasné, že se po prodělání nemoci vrátíte a budete pro firmu prospěšní stejně jako předtím.  Ovšem pokud je snížená schopnost odevzdávat standardní pracovní výkon dlouhodobá, je to už jiné. Jako zaměstnavatel logicky přemýšlíte, jestli nepřítomného či polovýkonného zaměstnance nenahradit jiným. A pokud jste sami v pozici šéfa a dlouhodobě stonáte, pak přemýšlíte, jestli raději nepředat řízení někomu jinému, aby nedošlo k nevratných škodám, či dokonce ke krachu firmy. 

V případě těžce nemocného prezidenta republiky je to kupodivu jiné. Sám, vzdor závažnému stavu s nejasnou prognózou, odstoupit nehodlá. A stačilo, aby se objevil v rozhlasovém rozhovoru na jemu přátelsky nakloněné Frekvenci 1, a mezi zodpovědnými politiky prakticky utichly debaty o tom, zda aktivovat ústavní článek 66, skrze který ho mohou obě parlamentní komory zbavit pravomocí. Absurditu situace výborně zformuloval ústavní právník Jan Kysela: „Lékařské konzilium konstatovalo, že prezidentova nemoc je vážná a obtížně léčitelná, hospitalizace nadále nutná. Profesor Pavel Pafko potvrdil, že prezident má cirhózu jater a do žaludku zavedenou výživovou sondu. Další lékaři uvádějí, že encefalopatie spojená s cirhózou ovlivňuje mysl pacienta, jež je otravována toxiny, takže se pacient může chovat nevyzpytatelně a podivně. No a co na to politici? ‚Jsme rádi, že prezident promluvil do rádia, takže je zjevně způsobilý k výkonu funkce a máme po problému!‘“ Kysela má pravdu – přistupovat k otázce prezidentské způsobilosti Miloše Zemana tak, že problém najednou přestal existovat, je čirý alibismus.  

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.