Před sedmi lety ještě neexistovali. Před dvěma roky se stali druhou nejrychleji rostoucí společností v Evropě. Firma Wolt přitom začínala v Helsinkách jako lokální donáška jídla do domu.

Minulý týden finská společnost oznámila, že ji kupuje největší americký doručovatel jídla DoorDash. Za Wolt zaplatí sedm miliard eur (v přepočtu asi 176 miliard korun) a celá částka bude současným majitelům a vrcholovému managementu Woltu vyplacena v akciích DoorDash obchodovaných na americké burze.

Wolt založila šestice kamarádů, jedním z nich je i současný výkonný ředitel Miki Kuusi. Od vzniku do ledna 2021 vstoupilo do společnosti podle serveru CrunchBase dvacet investorů, především investičních fondů. Dohromady do finského start-upu vložili přes 822 milionů dolarů, což je v přepočtu více než 18 miliard korun. Kdo dostane jaký počet akcií DoorDash, není nyní známo. Detaily by ale měly být zveřejněny po schválení antimonopolními úřady. 

A přestože se odsouhlasení a dokončení transakce očekává až v první polovině příštího roku, obě firmy se už připravují na spojení a odhalují své plány do budoucna. Kromě expanze do nových zemí se nyní chtějí zaměřit na rozšíření nabídky zboží a služeb. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se