Zatímco evropské ekonomiky riskují přehřátí kvůli agresivním vládním výdajům na boj s pandemií koronaviru, Japonsko se potýká s opačným problémem. Tamní ekonomika po pandemii stojí a spotřeba se pohybuje extrémně nízko. Trend podle ekonomů nezmění ani nový záchranný balíček premiéra Fumia Kišidy, který vláda schválila v pátek a který do ekonomiky napumpuje rekordních 490 miliard dolarů (téměř 11 bilionů korun).
Japonský kabinet posílá na zotavení ekonomiky dlouhodobě obrovské částky, dluh země i kvůli tomu rapidně roste, jenže peníze nejsou podle ekonomů distribuovány efektivně. Nepomohly ke zvýšení spotřeby ani inflace, která se v zemi aktuálně podle japonské centrální banky pohybuje kolem jednoho procenta. Na novém zotavovacím balíčku se bude podílet i soukromý sektor, při započtení peněz z něj vzroste výše balíčku na 15,4 bilionu korun.
„Vláda sestaví dodatečný rozpočet na financování stimulačního programu, aby mohla poskytnout potřebným rychle pomoc,“ prohlásil v pátek japonský premiér. Největší rozvinutá ekonomika Asie a třetí největší na světě už za zotavení hospodářství po pandemii během minulého roku utratila zhruba 770 miliard dolarů. Japonsko je dlouhodobě také nejzadluženější vyspělou zemí světa, dluh státu dosahuje zhruba 266 procent HDP. Nyní opět vzroste.
Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.