Když stát ukládá lidem nějakou novou povinnost, je to vždy kontroverzní. Vždy se začne mluvit o omezení svobody, státním dirigismu, ba totalitě. Často je to relevantní a je dobře, že  liberálové rutinně bijí na poplach. Od toho koneckonců jsou. Nyní, když se začalo mluvit o možnosti povinného očkování proti koronaviru, se zdá, že je to podobné. Totalita, ohrožení svobody a tak dále. Jenže ve skutečnosti jde o zcela jiný, ba opačný příběh.  Pokusím se v deseti bodech vysvětlit, proč by liberál, kterému jde o svobodu v nejširším slova smyslu, povinné očkování měl podporovat.

1. Funkčnost. Očkování proti covidu prostě funguje. V zemích, kde je očkovaných lidí v populaci více, končí méně lidí na jednotkách intenzivní péče. A hlavně méně lidí umírá. Účinnost vakcín samozřejmě není stoprocentní, ale stoprocentně nefunguje v medicíně ani v životě nic. Podstatné je výrazné zvýšení pravděpodobnosti, že očkovaný nebude mít závažné komplikace, a snížení pravděpodobnosti, že nakazí další lidi.  Platí nepřímá úměra – čím více očkovaných, tím méně práce pro pohřební službu. A pokud uznáme, že život je lepší než smrt a zdraví lepší než nemoc (například proto, že obojí otevírá možnosti svobody), nezbývá než povinnému očkování přitakat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.