Delta si najde každého, opakuje s oblibou šéf Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. A současný vývoj mu dává za pravdu. Covid se šíří nejrychleji od začátku pandemie, dál přibývá také hospitalizovaných a některé nemocnice se už dostávají na hranu svých kapacit. Aby se trend obrátil, musí Češi výrazně omezit počet svých kontaktů.

Druhou možností je, že nákazou projde dostatečné množství lidí, kteří vůči ní nejsou imunní. Buď ještě covid-19 neprodělali, nejsou očkovaní, nebo jim už účinnost vakcíny výrazně klesla. Poté už nebude mít virus dostatek nových hostitelů a vlna začne slábnout. To ale bude trvat týdny. Kolik přesně, se oslovení odborníci neodvažují odhadovat.

„My nevíme, jestli je takových lidí 1,5 milionu, 2,5 milionu, nebo tři miliony. A také na tom záleží, jak dlouho ještě bude mít virus dostatek krmiva pro své další šíření,“ vysvětluje matematický biolog Luděk Berec, který je také členem výzkumného týmu Centra pro modelování biologických a společenských procesů Bisop.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.