Češi v míře proočkovanosti tradičně patřili k nejlepším v Evropě. „Za první republiky se dívali skrz prsty na Slovensko a zejména na Podkarpatskou Rus, kde ještě bujely epidemické choroby, které Češi už neznali, třeba tyfus, spála nebo i pravé neštovice,“ říká v rozhovoru pro HN historik medicíny Vladan Hanulík. Odpůrci očkování se dnes zaštiťují svobodou, ale podle Hanulíka je jejich opravdovým motivem „vychytralost, strach, neinformovanost nebo skutečná imbecilita, která je vede k tomu, že věří spíš zpěvákům nebo hercům“.

HN: Jak lidé očkování přijímali v minulosti? Jako něco, co zachraňuje životy, nebo proti tomu vždy existoval odpor?

Jistý odpor k očkování existoval už od počátku osmnáctého století, kdy se v Evropě objevilo konkrétně očkování proti pravým neštovicím. Šlo především o představitele církve. V kostelech pronášeli kázání, že si lidé hrají na Boha, neboť všechny nemoci byly stvořeny právě Bohem. Lékaře, kteří očkovali, označovali za škůdce lidstva a satanské čaroděje. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.