Jedním z citátů, které si pamatuji z hodin občanky na střední škole, je ten od francouzského osvícenského filozofa Voltaira: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat.“ V devadesátých letech byl tento výrok esencí toho, co patřilo k základům občanské společnosti. Jako takový fungoval jako nekontroverzní hláška konformních politiků hlásících se k nikým neproblematizované demokracii. Zatímco dnes se jedná o myšlenku, na které mírně řečeno zdaleka nepanuje shoda. V některých kontextech zní doslova kacířsky a proměna její dnešní pozice tak dobře ilustruje proměnu našeho světa.

Devadesátková obrana plurality se nám na začátku dvacátých let změnila v zapálenou obranu Pravdy, a kdo tuto Pravdu nechápe, je společensky nebezpečný. Stanovisko, které s Pravdou nesouzní, si zaslouží zesměšnění, pohrdání a umlčování a tomuto stanovisku jsou přičítány paušálně jen ty nejhorší vlastnosti a motivace. Argumentem onoho lynče je skutečnost, že ona Pravda je očividná a opak životu natolik nebezpečný, že jen antisociální živel či člověk se sníženou inteligencí to není s to pochopit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.