Zmizení je obvyklá politická metoda čínské komunistické strany. Bohužel nemizí strana a její vedoucí role v Číně, ale mizí lidé, kteří jsou buď kritici, nebo představují pro čínské komunisty problém. Zmizela tenistka Pcheng Šuaj i bývalý vicepremiér Čang Kao-lim, kterého obvinila ze sexuálního zneužívání. Zmizeli lékaři, kteří před dvěma lety upozorňovali na covid a jeho nebezpečí jako lékařka wuchanské nemocnice Aj Fen. Alespoň na čas zmizel i kdysi nejbohatší Číňan Jack Ma. A zmizel i někdejší poradce českého prezidenta Je Ťien-ming.

Zmizení veřejně známé a viditelné osoby je pro vnější svět vnímatelný příznak toho, kdo a jakými asi metodami Číně vládne. Jsou tu další, hlubší a širší problémy spojené třeba s potlačováním práv menšin, politické znásilnění Hongkongu nebo více či méně otevřené hrozby Tchaj-wanu.

Přišel tedy čas, zda by demokratický svět neměl vůči Pekingu uplatnit jeho vlastní metodu – tedy zmizení. Problém je, že politici, firmy i organizace se takové odpovědi bojí, protože je Čína především příliš lákavý trh.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se