Globální přeprava se poslední rok snaží vzpamatovat z neustávajících šoků a černých labutí, které ji ovlivňují. Nejdříve koronavirus, poté zablokovaný klíčový průplav spojující Středozemní a Rudé moře a nyní záplavy ve Vancouveru, které zničily mosty a kvůli bezpečnosti musel být uzavřený mezinárodní přístav. Světová logistika dostává zabrat a čelí stále novým výzvám. Podle generálního ředitele jedné z největších přepravních společností na světě se ale situace v nejbližší době uklidní, s ní se uklidní i ceny přepravy, jež na některých cestách meziročně vzrostly až o více než 500 procent, a objem přepravovaného zboží dál poroste.
„Už více než dekádu děláme ve spolupráci s Newyorskou univerzitou studie o tom, kam bude směřovat globální přeprava a jaké budou trendy. A náš trend v mezinárodní přepravě je na příštích několik let jasný. Objem přepravovaného zboží poroste,“ říká v rozhovoru s HN John Pearson, který přes 30 let pracuje pro DHL a před dvěma lety povýšil na post generálního ředitele DHL Express. V rozhovoru mluví mimo jiné také o přechodu z námořní dopravy na leteckou, koupi dvanácti plně elektrických letadel i cestě celé skupiny DHL k nulovým emisím.
HN: Globální doprava se v posledních měsících potýká s nemalými problémy. Silně ji zasáhla pandemie, situace se postupně uklidňuje, nyní ale přichází nová varianta koronaviru omikron a nad globální přepravou opět visí otazník. Jak vidíte výhled globální logistiky? Kdy skončí výluky a doprava bude opět plynulá?
Myslím, že to nejhorší je za námi. Věci jsou zase v pohybu. Chaos, který vládl, se uklidnil a minimálně za DHL mohu říct, že situace je stabilní. Nyní je většina našich balíků na správném místě, nemáme žádná velká zpoždění, a pokud nějaké je, jsou to nižší jednotky dní. Aktuálně evidujeme největší zpoždění u balíků, které míří na Nový Zéland nebo z něj, a i u těch je maximální zpoždění pouze pět dní.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist