Globální přeprava se poslední rok snaží vzpamatovat z neustávajících šoků a černých labutí, které ji ovlivňují. Nejdříve koronavirus, poté zablokovaný klíčový průplav spojující Středozemní a Rudé moře a nyní záplavy ve Vancouveru, které zničily mosty a kvůli bezpečnosti musel být uzavřený mezinárodní přístav. Světová logistika dostává zabrat a čelí stále novým výzvám. Podle generálního ředitele jedné z největších přepravních společností na světě se ale situace v nejbližší době uklidní, s ní se uklidní i ceny přepravy, jež na některých cestách meziročně vzrostly až o více než 500 procent, a objem přepravovaného zboží dál poroste.

„Už více než dekádu děláme ve spolupráci s Newyorskou univerzitou studie o tom, kam bude směřovat globální přeprava a jaké budou trendy. A náš trend v mezinárodní přepravě je na příštích několik let jasný. Objem přepravovaného zboží poroste,“ říká v rozhovoru s HN John Pearson, který přes 30 let pracuje pro DHL a před dvěma lety povýšil na post generálního ředitele DHL Express. V rozhovoru mluví mimo jiné také o přechodu z námořní dopravy na leteckou, koupi dvanácti plně elektrických letadel i cestě celé skupiny DHL k nulovým emisím. 

HN: Globální doprava se v posledních měsících potýká s nemalými problémy. Silně ji zasáhla pandemie, situace se postupně uklidňuje, nyní ale přichází nová varianta koronaviru omikron a nad globální přepravou opět visí otazník. Jak vidíte výhled globální logistiky? Kdy skončí výluky a doprava bude opět plynulá?

Myslím, že to nejhorší je za námi. Věci jsou zase v pohybu. Chaos, který vládl, se uklidnil a minimálně za DHL mohu říct, že situace je stabilní. Nyní je většina našich balíků na správném místě, nemáme žádná velká zpoždění, a pokud nějaké je, jsou to nižší jednotky dní. Aktuálně evidujeme největší zpoždění u balíků, které míří na Nový Zéland nebo z něj, a i u těch je maximální zpoždění pouze pět dní.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.