Byl to jeden z prvních střetů odcházející a nové vlády. Poslanci během úterní schůze několik hodin řešili, zda mají na program schůze zařadit jednání o státním rozpočtu na příští rok. Nová vláda Petra Fialy (ODS), která má být jmenována tento pátek na zámku v Lánech, už předem anoncovala končící ministryni financí Aleně Schillerové (ANO), že o jejím návrhu ani nemá smysl jednat. Jedním z prvních úkolů Fialovy vlády je totiž návrh vlastního rozpočtu. Zatímco Schillerová připravila rozpočet se schodkem 377 miliard korun, podle budoucího ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) lze ušetřit 80 miliard.

Kde přesně je členové nové vlády chtějí najít, však zůstává nejasné. Stanjura sice mluví o škrtech ve slevách na jízdném pro studenty a důchodce nebo snížení provozních výdajů státu, budoucí ministři však vesměs přiznávají, že se teprve budou muset podívat, na jakém provozu by se dalo ušetřit.

„Chci se podívat, jak funguje provoz Správy železnic nebo Ředitelství silnic a dálnic,“ plánuje budoucí ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Říkat, kde škrtat, na to je zatím brzy,“ omlouvá se kandidát na ministra kultury Martin Baxa (ODS). „Dokud neznáte ty úřady zevnitř a nevíte, kde jsou rezervy, tak se to těžko řekne,“ namítá budoucí ministr pro místní rozvoj a digitalizaci, pirátský předseda Ivan Bartoš.

„Podívám se na investice uvnitř resortu, které jsou plánované například do budov. Ale ministerstvo práce a sociálních věcí je z 95 procent úřad, kde jsou výdaje mandatorní, dané zákonem, tam není prostor to nějak upravovat,“ přemítá lidovecký předseda Marian Jurečka.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se