Byl to jeden z prvních střetů odcházející a nové vlády. Poslanci během úterní schůze několik hodin řešili, zda mají na program schůze zařadit jednání o státním rozpočtu na příští rok. Nová vláda Petra Fialy (ODS), která má být jmenována tento pátek na zámku v Lánech, už předem anoncovala končící ministryni financí Aleně Schillerové (ANO), že o jejím návrhu ani nemá smysl jednat. Jedním z prvních úkolů Fialovy vlády je totiž návrh vlastního rozpočtu. Zatímco Schillerová připravila rozpočet se schodkem 377 miliard korun, podle budoucího ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) lze ušetřit 80 miliard.

Kde přesně je členové nové vlády chtějí najít, však zůstává nejasné. Stanjura sice mluví o škrtech ve slevách na jízdném pro studenty a důchodce nebo snížení provozních výdajů státu, budoucí ministři však vesměs přiznávají, že se teprve budou muset podívat, na jakém provozu by se dalo ušetřit.

„Chci se podívat, jak funguje provoz Správy železnic nebo Ředitelství silnic a dálnic,“ plánuje budoucí ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Říkat, kde škrtat, na to je zatím brzy,“ omlouvá se kandidát na ministra kultury Martin Baxa (ODS). „Dokud neznáte ty úřady zevnitř a nevíte, kde jsou rezervy, tak se to těžko řekne,“ namítá budoucí ministr pro místní rozvoj a digitalizaci, pirátský předseda Ivan Bartoš.

„Podívám se na investice uvnitř resortu, které jsou plánované například do budov. Ale ministerstvo práce a sociálních věcí je z 95 procent úřad, kde jsou výdaje mandatorní, dané zákonem, tam není prostor to nějak upravovat,“ přemítá lidovecký předseda Marian Jurečka.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.