Že některá království nesou označení „konstituční monarchie“, je celkem logické. Panovnickou vládu z principu může, ale taky nemusí regulovat ústava. Zkuste si ale říct „konstituční republika“. To je nonsens. Protimluv.

Zvláštní smysl takovému dělení dává ovšem Miloš Zeman, který Česko málem proměnil v republiku absolutistickou. Současný prezident, jak známo, už roky vystupuje jako pán nad ústavou. Základní zákon země si vykládá, ohýbá, cupuje i hýčká, jak se mu hodí. Klidně jednou tak a jindy opačně.

Nad rámec konstituce si zvykl například určovat premiérům, koho smí, nesmí, nebo dokonce musí mít ve vládě. Dokud s ním ministerský adept neabsolvuje pohovor, tak jej nejmenuje – ústava přitom takovou podmínku nezná. První český přímo volený prezident uspěl i s kádrováním, kdo se má či nemá stát vysokoškolským profesorem.

A před osmi lety si dokonce prosadil a proti vůli sněmovny držel půl roku u moci vlastní vládu.

Přímo volený prezident? Pučista!

Počínání Hradu je svévolné a pro demokracii škodlivé. Ale aspoň v předvánočním čase si nemusíme kazit náladu bědováním. Není totiž pořád ještě nejhůř. Zaprvé Zeman před pár dny své hrátky s ústavou zabalil, když hladce jmenoval kabinet Petra Fialy – snad aby mu hrozící zásah Ústavního soudu nevzal možnost příštích konstitučních kejklů. A zadruhé Zeman zůstává břídilem ve srovnání s absolutistickými vladaři, jejichž dva brutální atentáty na ústavnost otřásly Evropou právě před 170 lety.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.