Skoro po 30 letech členství v nejstarší české politické straně se stal jejím předsedou. O práci snů ale zrovna nejde. Dlouholetý starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda převzal vedení ČSSD po historickém debaklu, kdy strana zůstala mimo sněmovnu, v mizerné náladě i finanční kondici. Opouštějí ji straníci, a navíc musí propustit víc než polovinu zaměstnanců. A do toho Šmarda zjišťuje další špatné zprávy: třeba že za kampaň k letošním volbám už tak zadlužená strana utratila namísto plánovaných 20 milionů korun více než 50 milionů.

HN: Máte za sebou několik dní v pozici předsedy ČSSD. Co už jste stihl udělat?

Zatím se hlavně seznamuji se skutečným stavem hospodaření, s personální situací. A podle toho jsem mohl dokončit plán, jak stranu srovnat ekonomicky a nastartovat na komunální volby v příštím roce.

HN: Jako předseda ČSSD přestanete pobírat plat starosty Nového Města. Co je dnes finančně zajímavější: šéfovat ČSSD, nebo dělat starostu desetitisícového Nového Města?

Odměna bude přibližně stejná. Z finančního pohledu by určitě bylo lepší být za stejné peníze doma s rodinou a ve svém městě. Nicméně toto je akutnější úkol. V Novém Městě je situace stabilizovaná a mám tam kolegy, kteří mě v uvolněné funkci zastoupí.

HN: Dá se šéfovat ČSSD z Nového Města?

Nedá, i proto jsem si tady v Lidovém domě v Praze zřídil místo, kde budu spát. A hodně musím taky navštěvovat regiony, protože někde jsme na tom opravdu špatně a je potřeba, aby tam předseda přijel a pokusil se to probudit. Povzbudit ty, kteří zůstali, a pokusit se motivovat k návratu lidi, kteří odešli.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se