Česká národní banka (ČNB) zakončí rok s hlavní úrokovou sazbou o více než tři procentní body výše, zatímco ta evropská (ECB) vyčkává a nechce o zvyšování úroků v dohledné době ani slyšet. Těžko hledat větší rozpor. Proč ECB vůbec nereaguje? To se nebojí, že inflační tlaky vybublají? Spoiler na začátek – není to primárně o italských dluzích.

ECB nevěří, že je inflace dostatečně robustní a inflační očekávání dost silná. Přijde-li vám to s nejvyšším číslem růstu cen od devadesátek divné, vzpomeňte, že ECB strávila poslední dekádu oživováním inflace. Za tímto cílem zašla hodně daleko – masivní nákupy dluhopisů, záporné úrokové sazby a cílené půjčky, ale inflace ne a ne se odlepit ode dna. Byla v průměru pouze mírně nad jedním procentem. Dnešní, skoro pětiprocentní inflace však není ve Frankfurtu důvod oslavovat. Není to ta inflace, kterou by chtěli vidět. Růst cen tažený zdražením energií a zadřením logistických řetězců nelze považovat za splněnou misi. S takovou inflací hrozí, že zafunguje jako navýšení daní, kdy ceny dočasně vyskočí, což oslabí ekonomiku a poptávkové inflační tlaky.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.