V Číně se otřásá v základech realitní trh. Krachují developerské firmy, další jsou v ohrožení. Developeři mohutně stavěli na dluh a ty je nyní dohánějí. Hlavním aktérem realitní krize je největší čínský developer Evergrande, který dluží v přepočtu 6,6 bilionu korun, což odpovídá zhruba trojnásobku českého státního rozpočtu. Čínské úřady na to reagují přísnější regulací, jež ztěžuje přístup k úvěrům. A zahájily vyšetřování. „Rizikem pro Evropu je snížení globálního ekonomického růstu, což bude důsledkem toho, jak se Čína bude vyrovnávat s nerovnováhami způsobenými svým realitním sektorem,“ říká v rozhovoru s HN Alicia García-Herrerová, hlavní ekonomka společnosti Natixis pro Asii a Pacifik a členka výzkumného institutu Bruegel. 

HN: Existuje riziko, že v Číně propukne realitní a možná i bankovní krize?

Neřekla bych, že jde o krizi, spíše o snahu omezit a kontrolovat realitní sektor, který je opravdu mnohem větší, než je nutné. Důsledkem je, že se pro řadu příštích let sníží růst čínské ekonomiky. 

HN: Jaké kroky podnikají čínské úřady z hlediska regulace?

Čínské úřady si došláply na financování realitního sektoru. To je právě důvod toho, proč sledujeme tak bouřlivý vývoj. V reakci na to pak úřady trochu povolily, a to poté, co se dramaticky zvýšilo množství developerů, kteří zbankrotovali.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.