Doma si udělal pořádek, ve světě však ruský prezident Vladimir Putin ostatním brnká na nervy. Začátkem roku byl v Moskvě zatčen a následně odsouzen hlavní ruský opozičník Alexej Navalnyj. Jeho organizace se začala rozpadat, když většina spolupracovníků emigrovala či jim hrozí vězení. Těsně před Novým rokem zase Nejvyšší soud zrušil nejstarší a nejrespektovanější lidskoprávní organizaci Měždunarodnyj Memorial. Právě klid na domácí scéně využívá Putin k budování napětí na mezinárodním poli.
Desetitisíce ruských vojáků se letos hned dvakrát utábořily na hranicích s Ukrajinou. Což vyvolalo nervózní reakci nejen v Kyjevě, ale i v západních zemích. Ruské letectvo zase koncem roku zveřejnilo několik videí, kde ničí opěrné body protureckých bojovníků v Sýrii. A ruští žoldáci z takzvané Vagnerovy skupiny se úspěšně zabydleli ve Středoafrické republice, působí také v Libyi nebo Súdánu. Přesto ruské televizní kanály líčí Rusko jako obleženou pevnost, která ale stejně nakonec zvítězí.
„Spojené státy si musí uvědomit, že nemáme kam ustupovat. To, co Spojené státy dělají, se neodehrává někde tisíce kilometrů daleko, ale přímo u našich hranic. Když naše vztahy byly dobré, tak USA podporovaly separatismus na severním Kavkazu, rozšiřovaly NATO a opouštěly smlouvu o protiraketové obraně. Nyní jsme v situaci, kdy s tím musíme něco dělat,“ prohlásil Putin před Vánoci na schůzce na ruském ministerstvu zahraničí.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.