Česko ještě nikdy nezažilo tak masivní rozplétání korupce a klientelistických vazeb, jaké se v lednu rozjíždí v Brně. U jihomoravských soudů míří do finále hned několik klíčových kauz odhalujících masivní propojení brněnského byznysu, politiky, podsvětí, ale i samotné policie. 

„Měl jsem z chování představitelů firem pocit, že se jedná o již zavedený systém.“ Tuto větu pronesl před třemi roky při policejním výslechu bývalý vedoucí správy nemovitostí městské části Brno-střed Petr Kosmák. Policisté ho vyslýchali v souvislosti s rozsáhlou korupční kauzou Stoka, v níž je nyní obžalován.

Úředník tehdy detektivům objasňoval, jak je možné, že 90 procent všech podnikatelů soutěžících ve veřejných tendrech radnice pod vedením hnutí ANO bez protestů a s naprostou samozřejmostí platilo za zisk zakázek provize, které od nich sám vybíral. Podle Kosmáka byli podnikatelé a živnostníci na fungování v korupčním mechanismu prostě zvyklí.

kauze Stoka má závěrem ledna padnout první nepravomocný rozsudek. Hlavním obžalovaným je v ní někdejší vlivný politik brněnského hnutí ANO a exmístostarosta radnice Brno-střed Jiří Švachula. Za machinace s městskými zakázkami mu hrozí až 14 let vězení. Kromě něj stojí před soudem dalších deset lidí a dvě firmy. 

Brněnský krajský soud ale rozklíčoval pouze část rozvětveného případu. Do detailu se totiž zatím zabýval právě „jen“ klientelistickou sítí kolem Švachuly. Detektivové ale i nadále prověřují brněnské městské firmy, které hospodaří s deseti miliardami ročně. Právě v nich má dosud fungovat korupční systém „nepředstavitelného rozsahu“. Řekl to státní zástupce Radek Mezlík, který měl až do loňska šetření obou větví kauzy na starosti. 

Podle něj se jedná o další historicky hluboce zakořeněnou chobotnici. Tyto společnosti podle něj řídí lidé napříč politickým spektrem. Opírá se přitom o četná svědectví, podle kterých se zakázky manipulovaly ještě dřív, než se Švachula a hnutí ANO v Brně vůbec prosadili. Tedy v době, kdy jihomoravské metropoli vládla ODS spolu s ČSSD. 

Uvedl to při výslechu třeba brněnský podnikatel Basman Jaza. Ten je sám aktuálně ve vězení za daňové podvody v jiné kauze a ve Stoce figuruje jako svědek. „Švachula začal řešit zakázky, když převzal starý systém z doby, kdy vládla ČSSD a ODS,“ vypověděl Jaza.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.