Americká technologická společnost Apple se v pondělí stala prvním podnikem na světě, jehož tržní hodnota dosáhla tří bilionů dolarů (zhruba 66 bilionů korun). Informovala o tom agentura Reuters. Cena akcií Applu se při dnešním obchodování vyšplhala na rekordních 182,88 dolaru za kus. Investoři věří, že spotřebitelé budou nadále ochotni utrácet za produkty Applu, mezi které patří například chytré telefony iPhone či služby Apple TV a Apple Music, píše Reuters.

Jen pro představu tři biliony dolarů je podle New York Times více než hodnota všech kryptoměn v současném světě nebo přibližně hodnota HPD Indie či Velké Británie. 

Od ledna 2007, kdy spoluzakladatel a bývalý šéf Applu Steve Jobs představil první model telefonu iPhone, již cena akcií Applu posílila zhruba o 5800 procent. Americký akciový index S&P 500 přitom ve stejném období vzrostl pouze zhruba o 230 procent. „Apple byl a stále je neuvěřitelným příběhem růstu, který se opírá o produkty, po nichž lidé touží, a o rostoucí portfolio služeb,“ uvedl analytik Trip Miller ze společnosti Gullane Capital Partners.

Tržní hodnoty ve výši jednoho bilionu dolarů Apple dosáhl v srpnu 2018, hranici dvou bilionů dolarů pak pokořil předloni v srpnu. V průběhu loňského roku Apple na krátkou dobu přišel o titul nejhodnotnějšího podniku světa, když jej předstihl americký softwarový gigant Microsoft. Tomu však nyní k dosažení tržní hodnoty tři biliony dolarů chybí zhruba půl bilionu.

Jen několik málo společností má tržní hodnotu přes bilion dolarů. Je mezi nimi Tesla nebo Amazon. Technologickou společnost Alphabet nebo ropnou společnost Saudi Aramco si pak trhy cení kolem dvou bilionů dolarů.