Co mají společného kontejnery v dopravě a mikročipy? Obojí se loni stalo symbolem globálních nedostatků a nejspíš jím zůstane i letos. Chybějících produktů na globálním trhu je samozřejmě víc, právě kontejnery a mikročipy se ale ve zpravodajstvích pravidelně objevují nejčastěji.

Nedostatek, tedy převis poptávky nad nabídkou některého produktu, k ekonomikám patří. Bývali jsme ale zvyklí, že se projevoval spíš lokálně a krátkodobě. Až s rokem 2021 se svět změnil. Série šoků v globální nabídce i poptávce vytvořila situaci, s níž tržní ekonomika zápasí.

Jak přežít v ekonomice nedostatku? Zaprvé, zapomeňme na několik desetiletí platnou poučku, že není problém zboží vyrobit, ale prodat. Plné zakázkové knihy už nejsou zárukou obchodního úspěchu výrobních firem. Tím je spíš plynulost produkce, podmíněná schopností vyhnout se úzkým hrdlům všeho druhu. Situace vyžaduje udržování mnohem vyššího stavu zásob, což je ve statistikách již patrné. Druhou stránku mince představují nižší finanční efektivita (zásoby něco stojí) a nižší produktivita (která má více příčin, ale zhoršená plynulost výroby je jednou z nich).

Zadruhé, nepodléhejme iluzi, že atributy ekonomiky nedostatku zmizí s koncem pandemie. Řada z nich má zřejmě původ v dřívější dlouhodobé stimulaci poptávky prostřednictvím ekonomických politik. Ta vedla k omezení přirozené cykličnosti ekonomik a k nepřiměřené vyčerpanosti lidských i materiálních zdrojů. Bylo jen otázkou času, kdy se toto projeví. Pandemie k tomu vytvořila vhodné prostředí.

Zatřetí, připravme se na dlouhodobější dozvuky inflační vlny. Nevyrovnanost nabídky a poptávky u zboží není jediným zdrojem růstu cen, ale výrazně k němu přispívá. Je přitom až překvapivé, jak snadno podniky i koneční spotřebitelé akceptují vyšší ceny. Dokud tento přístup vydrží, zůstane riziko přetrvávajících cenových tlaků větší než nebezpečí, že ekonomika sklouzne do recese. Což je vzhledem k okolnostem snad dobrá zpráva, aspoň pro rok 2022.