Funkcionalistické tvary svítidel Napako. Nepřehlédnutelné muránské nebo také benátské sklo, jehož historie sahá až 1000 let zpátky. „Plotovky“ neboli plotové zahradní koule s duhovým finišem. Všechno úchvatné kusy z rukou zručných mistrů sklářů, které ale lety ztratily svůj účel a staly se odpadem. Tedy až do té doby, než na bleším trhu na Nákladovém nádraží Žižkov spatřila architektka Monika Nováková papírovou krabici plnou skleněných stínidel ze starého lustru.

Psalo se jaro roku 2020 a stejně jako mnozí lidé i ona přehodnocovala svůj životní směr. Těch šest zelených baněk jí v hlavě zažehlo nápad – udělá z nich vázy v duchu upcyklace, kdy se odpadový materiál přemění a povýší na novou úroveň.

S bratrem Dominikem, studentem produktového designu na UMPRUM a nadšeným kutilem, vymyslela svařovaný kovový stojan a křehké sklo do něj zasadila.

„Od té doby jsem ze všech stran slyšela jen chválu. Začalo mě bavit různá stínidla hledat a dávat jim nový smysl,“ říká.

A v roce 2020 se její Studio Kakao dostalo i do výběru českých designérů, které v rámci Paris Design Week vystavovalo České centrum v Paříži.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se