Funkcionalistické tvary svítidel Napako. Nepřehlédnutelné muránské nebo také benátské sklo, jehož historie sahá až 1000 let zpátky. „Plotovky“ neboli plotové zahradní koule s duhovým finišem. Všechno úchvatné kusy z rukou zručných mistrů sklářů, které ale lety ztratily svůj účel a staly se odpadem. Tedy až do té doby, než na bleším trhu na Nákladovém nádraží Žižkov spatřila architektka Monika Nováková papírovou krabici plnou skleněných stínidel ze starého lustru.

Psalo se jaro roku 2020 a stejně jako mnozí lidé i ona přehodnocovala svůj životní směr. Těch šest zelených baněk jí v hlavě zažehlo nápad – udělá z nich vázy v duchu upcyklace, kdy se odpadový materiál přemění a povýší na novou úroveň.

S bratrem Dominikem, studentem produktového designu na UMPRUM a nadšeným kutilem, vymyslela svařovaný kovový stojan a křehké sklo do něj zasadila.

„Od té doby jsem ze všech stran slyšela jen chválu. Začalo mě bavit různá stínidla hledat a dávat jim nový smysl,“ říká.

A v roce 2020 se její Studio Kakao dostalo i do výběru českých designérů, které v rámci Paris Design Week vystavovalo České centrum v Paříži.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.