Vlnu rozhořčení českých liberálů vyvolala tento týden zpráva, že maďarský premiér Viktor Orbán vyjádřil solidaritu kazachstánskému prezidentovi Kasymu-Žomartu Tokajevovi. Ten „v zájmu nastolení veřejného pořádku“ umožnil svým bezpečnostním složkám „střílet bez varování“ do demonstrantů. Česko by mělo vystoupit z visegrádské čtyřky, dožadovali se ti, které pobuřuje, jakým způsobem visegrádskou spolupráci pro svoje politické cíle využili představitelé současného Polska a hlavně Maďarska, jehož premiér se stal do velké míry hlásnou troubou ruské propagandy v EU.

Pro vládu premiéra Petra Fialy, jež má spolupráci ve Visegrádské skupině jako druhý bod programového prohlášení v části týkající se zahraniční politiky a která se v dalších bodech zároveň hlásí k obhajobě demokracie a lidských práv, to může vytvářet jisté dilema. Nepochybnou indicií o skutečných prioritách je fakt, že zatímco Petr Fiala zamířil na svoji první zahraniční cestu do Bratislavy a chystá se do Paříže a do Bruselu, první cesty nového premiéra do Varšavy nebo do Budapešti podle informací HN zatím konkrétnější obrysy nemají.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.