Pan Andrej Babiš zaslouží za svůj první projev ve sněmovně v roli opozičního politika uznání a svým způsobem i obdiv. Při jednání o vyslovení důvěry vládě předvedl něco naprosto výjimečného. Vršit jednu a půl hodiny na jednu hromadu nehoráznosti, výmysly a vyslovené lži dokáže v českých poměrech opravdu jen on.

Seznam blábolů Andreje Babiše by byl dlouhý jako Lovosice, takže jen namátkou. Obviňoval například Petra Fialu, že jeho kabinet má nejvíce členů, co kdy česká vláda měla. Ve skutečnosti měly více členů namátkou Zemanova vláda v letech 1998–2002 nebo první vláda Václava Klause. Babiš také tvrdil, že Česká národní banka je jedinou na světě, která zvyšuje úrokové sazby, čímž prý kazí jeho úžasnou hospodářskou politiku. Faktem je, že úroky se zvedají v reakci na inflaci všude – vzrostly už v Polsku i Maďarsku a americký Fed oznámil, že to letos udělá hned třikrát.

Ve výčtu „úspěchů“ své vlády Babiš zase bájil, že na nová sportoviště šly loni tři miliardy korun, přičemž ve skutečnosti nebylo vyplaceno ani dvě stě milionů. A tak to bylo skoro se vším. Darmo nakonec čekat byť i jen volný vztah k pravdě od člověka, který ještě 5. října tvrdil, že než aby byl v opozici, raději odejde z politiky, přičemž teď se prohlašuje za „vůdce opozice“ a naparuje se na řečništi.

V některých momentech Babiš v nehoráznosti trumfoval sám sebe. Například když svou tradiční českoslovenštinou obvinil ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, že neumí česky a potřeboval by překladatele. Nebo když se pochválil, že jeho vláda sehnala jako prostředek proti covidu ivermektin, toto odčervovadlo pro koně, které je nyní manou antivaxerů. Sami sebe pak překonali i poslanci ANO, kteří na Babišovy nesmysly reagovali extatickým potleskem severokorejského typu.

Původně jsem chtěl napsat pointu, že se pan Andrej Babiš nic nového nenaučil a nic nezapomněl. Pořád si vymýšlí a lže, a to i když nemusí. Ovšem musím přiznat, že mi Babiš pointu zkazil. Na závěr svého vystoupení prohlásil: „My jsme tady pro tu pandemii udělali maximum.“ To je čistá pravda. Díky aspoň za to, pane předsedo!