Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

učitelé mají tu krásnou výsadu ovlivňovat nás po zbytek života. Svými znalostmi, osobností, zastávanými hodnotami nebo schopností nadchnout pro poznávání a učení se většinu třídy. Pro mě byl takovým velikánem můj třídní na základní škole v Plzni a učitel českého jazyka a hudební výchovy Jiří Legát. Náročný, přísný, ale lidský a spravedlivý. A tak když jsem po gymnáziu přemýšlel, co dál dělat, zvolil jsem po jeho vzoru češtinu (a občanskou výchovu) na pedagogické fakultě. Na uvítanou fonetika, morfologie, staroslověnština a historická gramatika, syntax… Hodiny a hodiny o Máchovi, Nerudovi, Němcové. Nasávali jsme vše jako houby, střídavě jásali a propadali skepsi, vášnivě debatovali a četli jako diví. Budete dobrý učitel, zaslechl jsem dokonce.

Investice do vzdělání

Stáhněte si přílohu v PDF

Jenže pak přišel tvrdý náraz. Z lavice jsem se přesunul před tabuli a začal učit. A bylo zle. Čas od času se mi nějaké hodina snad i povedla, ale jinak to byla nuda. Nudil jsem pětadvacet sportovců ve třídě a často i sebe. Jak jim přiblížit renesanční literaturu? Jak je nadchnout pro Nezvalovy verše? Co udělat, když se student sebere a odejde z hodiny? Nevěděl jsem. Neučili jsme se to, nikdo nám to neřekl, nezjistil jsem si to.

Jak zvládnout třídu, kdo v ní tahá za nitky, na koho si musí učitel dát pozor, s kým musí být zadobře, tomu se na pedagogických fakultách téměř nikdo nevěnuje. A právě na této alchymii ztroskotává řada kantorů, kteří by učit chtěli, a odcházejí. Tak jako já. Po roce jsem zbaběle utekl a už nikdy se nevrátil (a tolikrát si to vyčítal).

Nejen pedagogické fakulty, ale celé české školství potřebuje změnu. Jednu z cest, jak učit lépe, zažívají žáci v Trmicích u Ústí nad Labem. Více se dočtete v rozhovoru s ředitelkou tamní základní školy Marií Gottfriedovou. V hlavním tématu magazínu se pak dozvíte, jak se dostat na nejlepší univerzity světa a jak se tam studuje trojici Čechů. Snad se jim jejich investice do vzdělání vrátí. A snad neutečou.

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Investice do vzdělání.