Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
učitelé mají tu krásnou výsadu ovlivňovat nás po zbytek života. Svými znalostmi, osobností, zastávanými hodnotami nebo schopností nadchnout pro poznávání a učení se většinu třídy. Pro mě byl takovým velikánem můj třídní na základní škole v Plzni a učitel českého jazyka a hudební výchovy Jiří Legát. Náročný, přísný, ale lidský a spravedlivý. A tak když jsem po gymnáziu přemýšlel, co dál dělat, zvolil jsem po jeho vzoru češtinu (a občanskou výchovu) na pedagogické fakultě. Na uvítanou fonetika, morfologie, staroslověnština a historická gramatika, syntax… Hodiny a hodiny o Máchovi, Nerudovi, Němcové. Nasávali jsme vše jako houby, střídavě jásali a propadali skepsi, vášnivě debatovali a četli jako diví. Budete dobrý učitel, zaslechl jsem dokonce.
Stáhněte si přílohu v PDF
Jenže pak přišel tvrdý náraz. Z lavice jsem se přesunul před tabuli a začal učit. A bylo zle. Čas od času se mi nějaké hodina snad i povedla, ale jinak to byla nuda. Nudil jsem pětadvacet sportovců ve třídě a často i sebe. Jak jim přiblížit renesanční literaturu? Jak je nadchnout pro Nezvalovy verše? Co udělat, když se student sebere a odejde z hodiny? Nevěděl jsem. Neučili jsme se to, nikdo nám to neřekl, nezjistil jsem si to.
Jak zvládnout třídu, kdo v ní tahá za nitky, na koho si musí učitel dát pozor, s kým musí být zadobře, tomu se na pedagogických fakultách téměř nikdo nevěnuje. A právě na této alchymii ztroskotává řada kantorů, kteří by učit chtěli, a odcházejí. Tak jako já. Po roce jsem zbaběle utekl a už nikdy se nevrátil (a tolikrát si to vyčítal).
Nejen pedagogické fakulty, ale celé české školství potřebuje změnu. Jednu z cest, jak učit lépe, zažívají žáci v Trmicích u Ústí nad Labem. Více se dočtete v rozhovoru s ředitelkou tamní základní školy Marií Gottfriedovou. V hlavním tématu magazínu se pak dozvíte, jak se dostat na nejlepší univerzity světa a jak se tam studuje trojici Čechů. Snad se jim jejich investice do vzdělání vrátí. A snad neutečou.
Gazdík chce změnit výuku dějepisu. Za poradce by rád měl Padevěta, Šteffla i prorektorku UK
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Investice do vzdělání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist