Realitní skupina CPI Property Group (CPIPG), kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, získala další důležitý podíl v rakouské společnosti Immofinanz. Od konkurenční skupiny S Immo v pondělí koupila 17 543 937 akcií realitní Immofinanz, což odpovídá podílu 12,69 procenta. Za jednu akcii zaplatí CPIPG 23 eur, což je o 30 centů více, než realitní skupina s českými kořeny dala za jednu akcii minulý týden aktivistickým fondům Petrus Advisers. Do S Immo tak po schválení antimonopolními úřady poputuje 403 milionů eur. 

Díky tomuto obchodu CPIPG už přímo či podmíněně ovládá v Immofinanz podíl ve výši 48,18 procenta. Je tak na dostřel polovičnímu podílu, po jehož překonání reálně rakouského konkurenta ovládne a bude ho moci konsolidovat ve svých hospodářských výsledcích. S Immo byl druhý největší akcionář a veřejná nabídka na výkup akcií v Immofinanz nově za 23 eur platí pro další menší a roztříštěné podílníky. Nabídka pro malé akcionáře vyprší 23. února. Potom by CPIPG mělo oznámit, jak velký podíl se jí podařilo získat.

Ukázalo se, že minulý týden uskutečněný obchod s fondy Petrus Advisers, které mají podíl také například v české Monetě, byl významný signál. Tyto fondy jsou totiž známé tím, že nerady prodávají své pozice pod cenou, která jim přijde jako férová. Je tedy možné, že drobní investoři se po exitu Petrusů a S Immo ve velkém přidají.

Před cenou ale stále varuje management Immofinanz, který se nechal minulý týden slyšet, že mu cena 22,70 eura přijde pořád nízká. „Výkonná rada znovu doporučuje investorům, aby nepřijímali oznámenou nabídku odkupu akcií a konvertibilních dluhopisů společnosti Immofinanz za zvýšenou cenu, kterou CPIPG učinila,“ uvedlo vedení firmy. Realitní portfolio rakouské realitní skupiny zahrnuje zhruba 210 nemovitostí v přibližné hodnotě pěti miliard eur. Firma je kotovaná ve Vídni a ve Varšavě. Pokud se Radovanu Vítkovi podaří ji ovládnout, stane se jeho CPIPG nezpochybnitelným lídrem ve střední Evropě.