Největší výrobce domácích spotřebičů v Evropě, švédský Electrolux, razantně mění vrcholový management českého a slovenského zastoupení. Na přelomu měsíce s okamžitou platností ukončil pracovní poměr s Martinem Svobodou, ředitelem pro Česko a Slovensko, a dále s obchodními manažery Martinem Novotným, Tomášem Roštlapilem a Mariem Marinčákem.

Ve firmě skončilo také několik dalších lidí z týmu zodpovědného za tuzemský obchod. Podle magazínu SELL, který o personálních změnách informoval, souvisejí se šetřením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. 

Ukončení pracovních poměrů HN potvrdil Slaven Matijević, obchodní ředitel pro střední a východní Evropu. Dodal však, že na základě interních pravidel nemůže poskytnout bližší komentář. „Jedná se o vnitřní záležitosti mezi společností Electrolux a příslušnými zaměstnanci. Výběrové řízení na pozici šéfa pro Českou republiku a Slovensko již probíhá, ostatní volné pozice se bude Electrolux snažit obsadit co nejdříve,“ sdělil Matijević, který převezme povinnosti a odpovědnost Martina Svobody.

Magazín SELL uvedl, že se šetření antimonopolního úřadu týká podezření z určování cen obchodním partnerům pro další prodej. Úřad sám se k tomuto případu odmítl jakkoliv vyjádřit.

Redakce magazínu s odkazem na zdroje z firmy dále informovala o tom, že z firmy odcházejí i manažeři zodpovědní za vztahy s klíčovými zákazníky (key account manažeři) a obchodní zástupci. Oproti vedoucímu managementu však nekončí okamžitě, nýbrž po dohodě.

Podle poslední výroční zprávy z roku 2020 měl Electrolux, pod který spadá například i značka Zanussi, v Česku 3,2miliardový obrat a skončil v zisku 29 milionů korun. Společnost patří i na tuzemském trhu mezi lídry například v oblasti velkých domácích spotřebičů. Je otázkou, zda se do tohoto prvenství v budoucnu nepromítnou současné personální změny.